Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Guvernul va adopta în ședința de vineri, 1 octombrie, o serie de proiecte legislative cu impact major, potrivit surselor G4Media.ro. Agenda ședinței este extrem de încărcată pentru că săptămâna viitoare va fi votată moțiunea de cenzură și, în cazul căderii guvernului, acesta nu va mai putea să adopte acte importante.
Iată câteva dintre proiectele de pe agenda ședinței de vineri:
– ordonanță pentru compensarea facturilor la energie
– hotărâre de guvern pentru majorarea salariului minim
– ordonanță pentru prelungirea şomajului tehnic (discutată în primă lectură)
– ordonanță pentru a da bani părinţilor care stau acasa cu copiii în online (discutată în primă lectură)
– proiecte de lege pentru obligarea personalului din sănătate, asistență socială, MAI şi educație să se testeze pe banii lor, dacă nu se vaccinează
– proiect pentru procedura necesară implementării Planului Național de Redresare şi Reziliență
– hotărâre de guvern pentru adoptarea normelor de implementare a Legii consumatorului vulnerabil
sursa foto: Guvernul României
Nu ma pricep dar mai logic parea:
– marirea pensiilor minime
– marirea alocatiilor pentru parintii cu salariul sub medie
– neimpozitarea salariului minim
Asa… ce huzur pentru bugetari … sa bezi cu ce placere vor lucra online de pe plaja
..
Maresti salariul minim, privatii platesc mai mult la buget. => Sunt mai multi la privat decat la buget cu salariul minim, deci o sa incaseze mai multi bani.
Deci ai bani sa platesti mai lejer pensii speciale (noi) la primari si restu’.
O sa iasa banii si pentru compensarea facturilor la energie.
Daca cumva nu ajung banii mai luam niste imprumuturi. Oricum suntem experti in domeniu.
Dar, daca cumva tot nu sunt bani, luam de la ITisti.
Ei oricum aveau salariul declarat corect (nu salariul minim ca altii) si plateau o gramada, dar mai bine ii si impozitam.
Luam de la IT, singurul domeniul unde suntem cat de cat competitivi, da-i dreacu’.
Mai bine pleaca si ei.
Nicule, mai da-le o suta!
“Creşterea salariului minim brut înseamnă automat creşterea tuturor salariilor bugetarilor. De ce? Pentru că toate salariile la stat sunt multiplii de salariu minim. De exemplu, premierul are de 11,5 ori salariul minim. Dacă creşte salariul minim brut cu 100 de lei, automat va creşte salariul premierului cu 1.150 de lei pe lună. Şi nu doar al lui, al tuturor bugetarilor”, a afirmat Claudiu Năsui.
Salariile bugetarilor sunt inghetate de cativa ani. Nu mai cresc in functie de salariul minim.
Păi de ce se grăbesc? Orice guvern care va veni după noul bălții va putea să se ocupe de asta.
Aia cu vaccinarea obligatorie o face oricum prea târziu.
se grabesc ca se asteapta sa fie interimar dupa, treci acum rapid ce ai de trecut.
pana marti ne umplu de ordonante, ma astept sa lucreze si sambata si duminica….
Câțule, te cheamă ‘măta… la masă!
Poate mai ai postul blocat, in Noua Zeelandă, si vrei sa pleci!!!
In rest, bâte, furci, topoare pregatite!