Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Guvernul urmează să aprobe săptămâna viitoare plata unor ajutoare one-off pentru pensionarii cu venituri mici, au declarat, joi, surse guvernamentale.
Guvernul va aloca în acest an două miliarde de lei pentru plata unor ajutoare punctuale, o singură dată (one-off) pentru pensionari cu venituri mici, au anunțat, în 30 ianuarie, premierul Marcel Ciolacu și ministrul Finanțelor Tanczos Barna.
Ajutoarele vin după ce Guvernul a majorat de două ori pensiile, anul trecut, dar situația bugetară dificilă a făcut necesară înghețarea pensiilor în acest an, deoarece o creștere ar fi adus cheltuieli suplimentare de 19 miliarde de lei, a scris Economedia.
Iar pensionarii vor primi banii in săptămâna dinaintea alegerilor :))
Am mai văzut filmul asta :))
Iar pensionarii vor primi banii in săptămâna dinaintea alegerilor :))
Am mai văzut filmul asta :))
Anul trecut, pensiile au fost indexate cu rata inflatiei cf. legii o data (indexare care trebuie aplicata anual, dar…) si au fost majorate o singura data in urma recalcularii cf. noii legi a pensiilor (si nu toate pensiile au fost majorate in urma recalcularii…)!
Da.
Dar firma care a facut softul cu recalcularea e in faliment si ni mai pot face mica recalculare!😯😵
În fiecare an pensia minima a fost indexata.
În România 1,1 milioane de oameni trăiesc cu 1281 de lei. Morbid!!!
Bugetul pt. pensii e de 150 miliarde, daca se imparte la 5 mil de pensionari, ies undeva la 2500 de lei media.