G4Media.ro

Suedeza Sara Sjostrom a cucerit a doua medalie de aur la Campionatul…

sursa foto: Facebook/ Sara Sjostrom

Suedeza Sara Sjostrom a cucerit a doua medalie de aur la Campionatul Mondial de natație de la Budapesta

Înotătoarea suedeză Sara Sjostrom s-a impus sâmbătă în finala probei feminine de 50 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie, ediţia 2022, cucerind astfel a doua sa medalie de aur la competiţia de la Budapesta, transmite Agerpres.

Cu timpul de 23 sec 98/100, Sjostrom a devansat-o pe poloneza Katarzyna Wasick, clasată pe locul secund, în 24 sec 18/100. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de australianca Meg Harris şi de americanca Erika Brown, ambele cronometrate în 24 sec 38/100.

Vineri, Sara Sjostrom reuşise să se impună la 50 m fluture, probă în care era deţinătoarea titlului mondial. Ea a mai câştigat, de asemenea, în capitala Ungariei o medalie de argint la 100 m liber, ajungând la un total de 20 de medalii la Campionatele Mondiale, pe parcursul carierei sale.

Reprezentanta Suediei s-a apropiat astfel de recordul americancei Katie Ledecky, câştigătoarea a 22 de medalii mondiale, însă aceasta are în palmares mai multe medalii de aur (19 faţă de 10 ale scandinavei).

Tot sâmbătă, tânăra înotătoare canadiană Summer McIntosh (15 ani) a cucerit titlul mondial la 400 m mixt feminin, după ce miercuri obţinuse aurul la 200 m fluture.

McIntosh, cronometrată în 4 min 32 sec 04/100, le-a devansat pe americancele Katie Grimes (4 min 32 sec 67/100) şi Emma Weyant (4 min 36 sec 00/100), medaliate cu argint, respectiv bronz.

Vedeta locală şi deţinătoarea recordului mondial, Katinka Hosszu (Ungaria), s-a clasat pe locul al patrulea (4 min 37 sec 89/100), în timp ce campioana olimpică en titre, japoneza Yui Ohashi, a ocupat poziţia a cincea (4 min 37 sec 99/100).

Medaliaţii finalelor desfăşurate sâmbătă la Budapesta:

MASCULIN
50 m spate
1. Justin Ress (SUA) 24.12
2. Hunter Armstrong (SUA) 24.14
3. Ksawery Masiuk (Polonia) 24.49

5. Robert Glinţă (România) 24.57

1.500 m liber
1. Gregorio Paltrinieri (Italia) 14:32.80
2. Bobby Finke (SUA) 14:36.70
3. Florian Wellbrock (Germania) 14:36.94

4×100 m mixt
1. Italia (Thomas Ceccon, Nicolo Martinenghi, Federico Burdisso, Alessandro Miressi) 3:27.51
2. SUA (Ryan Murphy, Nic Fink, Michael Andrew, Ryan Held) 3:27.79
3. Marea Britanie (Luke Greenbank, James Wilby, James Guy, Tom Dean) 3:31.31

FEMININ
50 m bras
1. Ruta Meilutyte (Lituania) 29.70
2. Benedetta Pilato (Italia) 29.80
3. Lara van Niekerk (Africa de Sud) 29.90

50 m liber
1. Sarah Sjostrom (Suedia) 23.98
2. Katarzyna Wasick (Polonia) 24.18
3. Meg Harris (Australia) 24.38
3. Erika Brown (SUA) 24.38

400 m mixt
1. Summer McIntosh (Canada) 4:32.04
2. Katie Grimes (SUA) 4:32.67
3. Emma Weyant (SUA) 4:36.00

4×100 m mixt
1. SUA (Regan Smith, Lilly King, Torri Huske, Claire Curzan) 3:53.78
2. Australia (Kaylee McKeown, Jenna Strauch, Brianna Throssell, Mollie O’Callaghan) 3:54.25
3. Canada (Kylie Masse, Rachel Nicol, Margaret MacNeil, Penny Oleksiak) 3:55.01

sursa foto: Facebook/ Sara Sjostrom

Citește și...

Donează prin PayPal paypal icon
Donație recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Abonează-te la newsletter