Home » Anchete » Stelian Ion (USR): Cazul Adamescu, infractorul-fugar de lux care a fost scăpat de Curtea de Apel București ilustrează impasul în care se află justiția penală / Reforma justiției și lupta anticorupție au fost abandonate la cel mai înalt nivel

Stelian Ion (USR): Cazul Adamescu, infractorul-fugar de lux care a fost scăpat de Curtea de Apel București ilustrează impasul în care se află justiția penală / Reforma justiției și lupta anticorupție au fost abandonate la cel mai înalt nivel

Stelian Ion (USR): Cazul Adamescu, infractorul-fugar de lux care a fost scăpat de Curtea de Apel București ilustrează impasul în care se află justiția penală / Reforma justiției și lupta anticorupție au fost abandonate la cel mai înalt nivel
Sursa- Bursa
Ascultă articolul

Deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiției, a criticat luni decizia prin care Curtea de Apel București a revocat definitiv mandatul european de arestare emis în 2016 pe numele lui Alexander Adamescu. El a declarat că ”reforma justiției și lupta anticorupție au fost abandonate la cel mai înalt nivel”.

”Cazul Adamescu, infractorul-fugar de lux care a fost scăpat de Curtea de Apel București de mandatul european de extrădare, ilustrează cât se poate de bine impasul în care se află justiția penală. Cum s-a ajuns aici? Reforma justiției și lupta anticorupție au fost abandonate la cel mai înalt nivel. Președintele Iohannis, cel mai îndreptățit să dea semnale pentru a încuraja justiția penală, a ales nu doar tăcerea, ci și pactul cu grupările antireformiste. Prin oamenii lui, Predoiu și Gorghiu, la vârful justiției au ajuns persoane controversate, dispuse să răspundă comenzilor politice. Codul penal și cel de procedură penală, precum și ultimele modificări la legile justiției, care creează pârghiile pentru acapararea și controlarea sistemului judiciar, sunt marca Predoiu”, a spus Stelian Ion într-o postare pe rețelele sociale.

- articolul continuă mai jos -

Adamescu nu a fost condamnat definitiv în nici un proces.

Curtea de Apel București a revocat definitiv pe 15 august mandatul european de arestare emis în 2016 pe numele lui Alexander Bogdan Adamescu, trimis în judecată pentru presupusa mituire a unor judecători. Prin această decizie, CAB a confirmat hotărârea Tribunalului Capitalei din 7 august 2024.

Dosarul de dare de mită al omului de afaceri Alexander Adamescu se află în cameră preliminară de mai bine de 3 ani, deși – potrivit codului de procedură penală – această fază a procesului penal în care sunt analizate aspectele de ordin procedural nu ar trebui să dureze mai mult de 60 de zile.

Stelian Ion a acuzat-o pe actuala ministră a Justiției, Alina Gorghiu, că mimează preocuparea pentru aducerea în țară a infractorilor.

”Campania lansată de ministra Gorghiu, care se laudă cu fiecare infractor român adus în țară pentru a răspunde penal, are și acest rol, să acopere tocmai aceste eșecuri sonore. Justiția se rostogolește abrupt spre prăpastie, în timp ce Iohannis e, ca de obicei, în vacanță, Gorghiu e în campanie electorală, iar Predoiu se face că reformează Poliția”, a declarat deputatul USR.

”Aflăm din presă că dosarul fugarului Adamescu a stat trei ani în camera preliminară, deși legea prevede termene mai strânse. Ce au făcut CSM și Inspecția judiciară în tot acest timp? Ce a făcut ministrul Justiției pentru a proteja respectarea legii? În perioada scurtă în care am fost ministru al Justiției, am făcut numeroase demersuri, consemnate ca atare în presa vremii, pentru aducerea în țară a fugarului Adamescu: întâlniri cu ambasadorul Marii Britanii, numeroase adrese și memorii către autoritățile britanice. Proiectul de lege depus ca deputat pentru a-i împiedica pe infractori să mai fugă din țară vine ca o completare a acestor demersuri de a face să funcționeze justiția penală în România”, a mai spus el.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole