Sursa Foto: Facebook

UPDATE Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile Indian Wells / Va juca împotriva Carolinei Garcia (5 WTA)

UPDATE

Caroline Garcia, adversara Soranei Cîrstea în optimi la Indian Wells

Jucătoarea franceză de tenis Caroline Garcia, locul 5 mondial, a acces în optimi la turneul de la Indian Wells, unde o va întâlni pe Sorana Cîrstea, locul 83 WTA.

Garcia a învins-o pe canadianca Leylah Fernandez, locul 49 mondial, scor 6-4, 6-7 (5), 6-1.

Garcia şi Cîrstea s-au mai întânit de două ori, în 2017 la Toronto şi 2019 la Madrid, când de fiecare dată s-a impus sportiva franceză.

Știrea inițială:

Sorana Cîrstea a trecut luni seară într-o oră și nouă minute de Bernarda Petra, numărul 43 WTA, și va juca în optimile Indian Wells cu învingătoarea partidei dintre Leylah Fernandez și Caroline Garcia.

Cîrstea a pierdut doar 4 game-uri în fața americancei. Românca a depășit-o în două seturi: 6-3, 6-1.

În turul precedent, Cîrstea a trecut de Madison Keys (20 WTA). Americanca a abandonat în setul doi, la scorul de 1-0 pentru româncă. Cîrstea câștigase și primul set în 29 de minute, 6-1.