G4Media.ro

Slovacia îi cere lui Rutte sprijin pentru apărarea antiaeriană în schimbul susţinerii…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

12 comentarii

  1. Păi de cine se apără Slovacia, că ei sunt prorusi? Oamenii ăștia sunt o nație de schizofrenici? 😀

    • Nu te supara.. Cumva Fico si al lui partid au avut peste 50%? Omul a facut alianta cu partidul presedintelui care a zis clar ca Slovacia va ramane pro nato si pro ue. Conform ultimelor date Slovacia contribuie cu fix 2% din gdp.

    • Ce calici

  2. Cum spuneam.. Toti cer ceva la schimb.

  3. Asta e tactica care il ajuta de fapt pe Putin. Ce cere Slovacia e ca ei sa fie pusi la rand pt un sistem Patriot si astfel intarzaie livrarea unui sistem Patriot catre Ucraina.

    • Despre ce tactica vb? Slovacia si a donat cand era vrchiul guvern sistemele de aparare Ucrainei. Au svut unul din Italia parca si l au retras dupa ce a venit Fico la putere. E normal sa ceara si ei acum cv la schimb. Sper sa fim uniti si sa ii ajutam.

  4. Lasa ca ii poate proteja foarte usor Polonia si avioanele Nato.
    N-are rost sa le trimita vreun Patriot pe care sa faca „savantii” rusi, invitati la vreun schimb de experienta, disectie.
    Eu chiar nu inteleg cum membrii ai unei aliante defensive create pentru protectia in fata sovieticilor sunt si pro sovietici. Sper ca totusi ungurii si slovacii nu participa la vreo sedinta in care chiar se discuta ceva confidential.

    • Nu trebuie Patriot. Mai sunt si alte sisteme in tariLE Nato. App, Slovacia, Ungaria si Turcia au semnat ca sunt de acord cu ceea ce a cerut Zelensky la summit. Pana si rusii au ramas socati. A da… Si Serbia a votat.

    • Nu baga Turcia in aceiasi oala.Dar e amuzanta afirmatia ca Ungaria,Serbia si Slovacia au zis da fara acordul Federatiei Sovietice. Au zis da la vorbe goale sa para si ei aliati,sa nu li se revoce dreptul de veto.De veto-ul la ajutor concret are nevoie Rusia nu la declaratii care nu ii afecteaza invazia in niciun fel.

    • Sa li se revoce veto ul la ce mai exact? Au votat da… Ca respecta integritatea teritoriala a Ucrainei…..