
Sindicatele din educație îi cer ministrului David să „nu se grăbească” cu aprobarea noilor planuri-cadru / Marius Nistor: Trebuie să facem o analiză corectă
Liderii celor trei sindicate din Educație s-au întâlnit marți, 17 iunie, cu ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, pentru a discuta despre informațiile din spațiul public legate de o posibilă creștere a normei didactice și eliminarea indemnizației de doctor, scrie Edupedu.ro.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Amintim că profesorii din școli și universități au anunțat un protest miercuri, 18 iunie, nemulțumiți că la doi ani de la greva generală politicienii încă nu și-au îndeplinit promisiunile față de ei.
- La minister au fost chemați marți, liderii celor trei sindicate: Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET“ și Federația Națională Sindicală „Alma Mater“ pentru a clarifica lucrurile și a porni cu toții de la o bază reală”
La scurt timp de la ieșirea de la discuțiile purtate la sediul Ministerului Educației, Simion Hăncescu, liderul FSLI și Marius Nistor, liderul Federațiilor Sindicale din Educație „Spiru Haret”, au spus că i-au cerut ministrului David să îi lase să analizeze și ei proiectul de planuri-cadru pentru liceu puse în dezbatere publică luni, 16 iunie.
Planurile vor fi analizate și cu părinți, profesori și elevi, a spus Marius Nistor.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
3 comentarii