Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Sindicaliştii din educaţie vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunţat într-un comunicat de presă reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, ai Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” şi Federaţiei Naţionale Sindicale „ALMA MATER”.
Potrivit unui comunicat remis presei, reprezentanţii angajaţilor din învăţământ vor depune peste 160.000 de semnături strânse pentru susţinerea unei iniţiative legislative menite să modifice şi să completeze Legile Educaţiei (Legile nr. 198/2023 şi nr. 199/2023). Aceştia cer anularea prevederilor din Legea nr. 141/2025, despre care spun că sunt dăunătoare sistemului educaţional.
Sindicaliştii solicită reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, organizarea separată a clasei a VIII-a şi burse egale cu salariul net al unui profesor debutant pentru studenţii de la licenţă didactică cu dublă specializare sau masterat didactic, „calculul corect” pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora.
De asemenea, solicită sindicaliştii, liceenii medaliaţi la olimpiadele internaţionale îşi vor păstra bursa de excelenţă pe toată durata studiilor universitare de licenţă în România, dacă îşi menţin performanţa.
„Facem un apel către parlamentarii din Parlamentul României, solicitându-le discutarea în regim de urgenţă a acestei iniţiative legislative, astfel încât anul şcolar 2026-2027 să înceapă în condiţii optime, atât pentru angajaţii din învăţământ, cât şi pentru beneficiarii direcţi ai sistemului educaţional”, susţin sindicaliştii. A
educatia are o putere enorma pe termen lung, cea ce fac acum e pe termen scurt pana la urmatoarea inflatie sau soc economic
cum ar fi ca pentru urmatorii ani la nivel sindical, sa se faca o „greva” pentru ca educatia sa fie facut la nivel national la un nivel foarte serios, sa iasa generatii mai educate, cateva generatii educate pot schimba politic romania, care sa genereze o prosperitate sustenabila
sindicalistii sa stabileasca rigori in predare, profesorii sa fie respectati, sa fie aparati, sa nu mai fie bataie de joc a tuturor votantilor de geogescu si aur
binenteles 36 ani de distrugere constatnta a educatie e greu de reparat, cand a afectat pe cei care trebuie sa o faca
educatia are o putere enorma pe termen lung, cea ce fac acum e pe termen scurt pana la urmatoarea inflatie sau soc economic
cum ar fi ca pentru urmatorii ani la nivel sindical, sa se faca o „greva” pentru ca educatia sa fie facut la nivel national la un nivel foarte serios, sa iasa generatii mai educate, cateva generatii educate pot schimba politic romania, care sa genereze o prosperitate sustenabila
sindicalistii sa stabileasca rigori in predare, profesorii sa fie respectati, sa fie aparati, sa nu mai fie bataie de joc a tuturor votantilor de geogescu si aur
binenteles 36 ani de distrugere constatnta a educatie e greu de reparat, cand a afectat pe cei care trebuie sa o faca