Simona Halep, învinsă de Caroline Garcia în primul tur la Doha /…

Sursa foto: Facebook / Linz WTA

Simona Halep, învinsă de Caroline Garcia în primul tur la Doha / Jucătoarea română s-a înclinat în fața unei adversare mai slab clasate

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă de Caroline Garcia (Franţa), cu 6-4, 6-3, luni, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.632.448 de dolari, transmite Agerpres.

Halep (30 ani, 27 WTA) s-a înclinat în faţa unei adversare mai slab clasate (28 ani, 76 WTA), după o oră şi 34 de minute.

Garcia a profitat de evoluţia modestă a fostului lider mondial şi a obţinut a doua sa victorie în nouă dueluri cu Halep. Halep venea după cinci victorii consecutive în meciurile directe.

Halep a încheiat cu 4 aşi şi 5 duble greşeli, nereuşind să câştige nicio minge de break din nouă oportunităţi. Garcia, care a avut o atitudine agresivă, a reuşit 5 aşi şi a comis 3 duble greşeli. Franţuzoaica a totalizat 30 de mingi direct câştigătoare, faţă de doar 14 ale Simonei Halep, chiar dacă a avut şi mai multe erori neforţate, 34-20.

Simona Halep s-a ales cu un cec de 10.820 de dolari şi un punct WTA.

Halep a câştigat titlul la Doha în 2014 şi a jucat finala în 2019.