Home » Analize » Serie misterioasă de atacuri asupra unor fotbaliști în Malaezia

Serie misterioasă de atacuri asupra unor fotbaliști în Malaezia

Serie misterioasă de atacuri asupra unor fotbaliști în Malaezia
Captura X
Ascultă articolul

În mai puțin de șapte zile, trei jucători au fost atacați din motive care rămân necunoscute. Faisal Halim, de la Selangor FC, se află încă la terapie intensivă cu arsuri de gradul patru după ce a fost stropit cu acid într-un centru comercial la sfârșitul săptămânii trecute. Înainte de acest atac, un alt jucător al echipei naționale malaeziene, Akhyar Rashid, a fost bătut cu o rangă de fier de două persoane care i-au furat bani în fața casei sale din statul Terrenganu, în estul țării, scrie Le Figaro.

- articolul continuă mai jos -

Iar de atunci, fostul internațional malaezian Safiq Rahim, care joacă la Johor Darul Ta’zim (JDT), campioana în exercițiu pe care Selangor FC urma să o înfrunte vineri, a fost amenințat marți cu un ciocan de doi bărbați care i-au spart geamul din spate al mașinii.

 

Gărzi de corp pentru jucătorii celebri

Motivele din spatele acestor atacuri nu sunt cunoscute, iar poliția încearcă încă să stabilească dacă există o legătură între ele, dar ele l-au determinat deja pe președintele Federației Malaeziene de Fotbal, Hamidin Mohamad Amin, să încurajeze cei mai cunoscuți fotbaliști din țară să ia măsuri de precauție pentru a-și asigura siguranța, inclusiv să angajeze gărzi de corp.

Ca urmare a acestor atacuri, unul dintre cele mai importante cluburi de fotbal din țară a anunțat că nu va participa la Charity Shield, meciul care trebuia să dea startul sezonului vineri. „După o lungă reflecție și discuții cu toate părțile, clubul a decis cu regret să nu participe” la meci, a precizat Selangor FC într-un comunicat.

Meciul programat vineri între JDT și Selangor, care a terminat pe locul 2 în campionatul trecut, nu va avea loc, a confirmat pentru AFP Stuart Ramalingam, președintele Ligii malaysiene de fotbal. „Dar toate celelalte meciuri vor avea loc. Niciun alt club nu a cerut amânarea unui meci sau nu a anunțat că nu va juca”.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole