Sepsi câștigă meciul cu Aktobe (1-0), calificându-se în play-off-ul Conference League

sursa foto: captura video

Formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat, joi, în play-off-ul Conference League, învingând în deplasare echipa din Kazahstan, Aktobe, scor 1-0, în manşa secundă a turului trei preliminar. În meciul tur, scorul a fost 1-1, relatează news.ro

Meciul de la Aktobe, dintre vicecampioana Kazahstanului şi Sepsi a început cu cele două echipe tatonându-se. Safranko şi-a reglat tirul în minutul 27, cu o lovitură de cap pe lângă poarta, iar minutul 29 a adus cea mai mare ocazie de până atunci, China a şutat din careu, dar Niczuly a avut o intervenţie extraordinară, scoţând în corner. Pe final de repriză, minutul 42, Safranko a scăpat singur cu Pokatilov, dar portarul gazdelor l-a blocat pe slovac, iar lobul de la distanţă al lui Alimi nu a prins spaţiul porţii.

Sepsi a trecut pe lângă gol în minutul 61, când Pokatilov a intervenit salutar la şutul lui Nicolae Păun. În minutul 66, acelaşi Nicolae Păun a înscris cu o lovitură de cap la un corner şi Sepsi deschidea scorul. Până la final, gazdele nu au reuşit să înscrie, chiar dacă Andres Dumitrescu a avut o intervenţie foarte bună în minutul 90+6, scoţând mingea din faţa lui Gadrani şi Sepsi merge în play-off-ul Conference League. Viitoarea adversară a lui Sepsi va fi echipa norvegiană Bodo Glimt.

AKTOBE: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shomko (Zhumabek 86) – China (A. Filipovic 81), Raickovic (Gadrani 67), Strumia, Tanzharikov (Bessmertny 81) – Baytana (Niangbo 67), Elder Santana, Samorodov. ANTRENOR: Andrey Karpovich

SEPSI: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu – Alimi (Aganovic 60), J. Rodriguez (Francisco Junior 90+1) – M. Ştefănescu (Gheorghe Ion 80), N. Păun, C. Matei (R. Varga 80) – Safranko (Rondon 90+1). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Shomko 53. Elder Santana 58 / Gheorghe Ion 90+3