Home » Anchete » Salvamontiștii din Bușteni caută trei turişti blocaţi pe traseul Jepii Mari, după ce au rămas fără lanternă

Salvamontiștii din Bușteni caută trei turişti blocaţi pe traseul Jepii Mari, după ce au rămas fără lanternă

Salvamontiștii din Bușteni caută trei turişti blocaţi pe traseul Jepii Mari, după ce au rămas fără lanternă
Sursa foto: Salvamont Bușteni
Ascultă articolul

Trei turişti au rămas blocaţi, sâmbătă seară, pe traseul Jepii Mari, după ce aceştia au rămas fără lanternă, astfel că nu mai pot înainta, salvamontiştii din Buşteni plecând pe munte pentru recuperarea lor, relatează Agerpres.

Potrivit Salvamont Buşteni, iniţial, aceştia au anunţat greşit zona în care se află, precizând că sunt pe Jepii Mici.

- articolul continuă mai jos -

În realitate, cei trei se află în partea superioară a traseului Jepii Mari, precizează sursa citată.

Anterior, echipe din cadrul Salvamont Buşteni şi Salvamont Prahova au recuperat de pe Jepii Mici un turist de 21 de ani care a suferit un traumatism la nivelul genunchiului.

Sursa foto: Salvamont Bușteni

Știri video

Comentarii
  • Au ramas cu lanternele de la telefoane.

  • Aventurierii lui peste! Au plecat cu o singura lanterna?! Nu stiu unde se afla?! Merita o amenda sa.i usture.

    • In partea de sus traseul merge prin jneapan. Apoi ajungi la cateva cabluri, asta i-a derutat. Ca habar nu au pe unde sunt…sunt plini Bucegii de plimbareti ca ei. Traseul Jepii Mari e un traseu lung si salbatic, deseori am gasit urmele lui fursache, am intalnit mistreti. Dar asta nu-i o problema, poteca are insa traversari scurte peste vaioage si fara lanterne va fi foarte distractiv. Ca sa nu mai spun ca nu pot merge trei insi cu o singura lanterna, e o gluma, la fiecare pas calci peste colti de piatra, radacini, smocuri de iarba, nu e poteca neteda si asfaltata ca la oras. Orasanul nepriceput e la munte ca scoafa-n copac. Sa le fie invatare de minte !

  • Hai ca s-a facut lumina.

  • Acum 3 săptămâni doi drumeți mi au spus că vor să coboare „pe traseul ăla care începe cu litera J”
    Habar nu aveau pe ce lume sunt.
    Erau neechipați, incaltati cu adidași de oraș, fusese și o ploaie torențială cu grindină, nu aveau pelerina sau altceva.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole