Sabrina Voinea a obținut medalia de bronz la sol, la Campionatele Europene…

Sursa foto: Facebook Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Sabrina Voinea a obținut medalia de bronz la sol, la Campionatele Europene de Gimnastică din Antalya, la prima sa participare la senioare

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea a obţinut, duminică, medalia de bronz în finală la sol, la Campionatul European din Antalya, transmite News.ro.

Duminică au avut loc ultimele finale pe aparate, la Campionatul European din Antalya, iar România a încheiat cu o medalie, bronz la sol, prin Sabrina Maneca Voinea. Echipele tricolore au obţinut calificarea la CM de la Antwerp.

Rezultatele obţinute, duminică, de sportivii tricolori în finalele pe aparate sunt:

Bârnă – Amalia Ghigoarţă, locul 6 (12,900);

Sol – Ana Bărbosu, locul 7 (12.800), Sabrina Maneca Voinea, locul 3 (13.566);

Paralele – Andrei Muntean, locul 4 (14,400);

Sărituri – Gabriel Burtanete, locul 4 (14.449).

În alte finale individuale, care au avut loc anterior, Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 4 la sărituri (13.083), Gabriel Burtanete pe locul 23 la individual-compus, iar în aceeaşi finală, Ana Bărbosu a fost pe locul 9 şi Amalia Ghigoarţă pe 19.

Echipele României s-au clasat pe locul 5 (feminin) şi locul 11 (masculin), ambele obţinând calificarea la Campionatul Mondial de la Antwerp.

sursa: News.ro