Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Rusia susține că Ucraina plănuiește să însceneze un incident nuclear și să dea vina pe Moscova înaintea unei reuniuni a ONU, fără a furniza dovezi care să sprijine aceste acuzații, potrivit Sky News.
De la începutul invaziei, Rusia a acuzat în repetate rânduri Kievul că plănuiește operațiuni „sub steag fals” cu arme neconvenționale, folosind materiale biologice sau radioactive.
Niciun astfel de atac nu s-a materializat.
Ministerul rus al Apărării a afirmat că substanțele radioactive au fost transportate în Ucraina dintr-o țară europeană și că Kievul pregătește o „provocare” de amploare.
„Scopul provocării este de a acuza armata rusă că ar fi efectuat lovituri nediscriminatorii asupra unor instalații radioactive periculoase din Ucraina, ceea ce a dus la scurgeri de substanțe radioactive și la contaminarea zonei”, a declarat acesta.
Ucraina și aliații săi au respins acuzațiile ca fiind o încercare cinică de a răspândi dezinformarea și a acuzat Moscova că a planificat ea însăși incidentele în încercarea de a da vina pe Ucraina.
Pentru că Rusia până acum nu a spus decât adevărul. De fiecare dată.
Exact ca si ucrainenii.
@ 8750195 suuuuugi puuuuula ruZnacule
Pe gashca lui ze.ke.a ii cred capabili de orice nefacuta…
suuuug puuula pe 2 copeici!
Pai conductele nord stream le-au aruncat deja in aer americanii, podul kerci e deja reparat, nu prea au alte variante de scenarii care sa impresioneze 😀 😀
O molfai in ferma de troli pe 2 ruble
De obicei, și se poate dovedi, atunci când rușii avertizează că vor alții să facă ceva, acel lucru este exact ce plănuiesc ei să facă.
Ți se pare că rușii nu au avut sute de ocazii să producă un incident nuclear? Dacă un incident nuclear o să se întâmple în Ucraina, să fiți siguri că singuri interesați de acest lucru sunt Americanii. Nici Rusia, nici Ucraina, nici o țară Europeană nu ar dorin un incident nuclear în Europa.
Sunt troll ruZnac si iau mu ye cu c a c a t!
Cel mai bun titlu dupa acest `titlu` este, si cu urmarile de rigoare:
`Ucraina a atacat Kremlin, stop.
Tovarasul e mort, stop.
Traiasca Revolutia in frunte cu marele ei conducator, tavarisci Zelenski`, stop.`
Rusia lucrează la un atentat nuclear la Zaporojie, de asta golește barajul Kahovka.
Sufera multi de Tourette.
Da, au mai spus ei de multe ca altii vor sa faca si pana la urma tot rusii au facut.
Am văzut cu toți cum spun adevărul ucraineni.
@ 8750195 suuuuugi puuuuula ruZnacule. Vezi ca ti s-a tricat Putler translate :))
@Alexandru suuuuugi puuuuula ruZnacule. Vezi ca ti s-a tricat Putler translate :))
Zelenșcovici ar face orice ( i se cere de către marele aliat) pentru a justifica o intervenție directă a NATO.
Esti troll ruZnac si iei mu ye cu c a c a t!
#barney….mai ai opinci în picioare și creier maro de la atâta pedalat în moscvich spre Moscova? Schimba ti,naibii nick ul ,ca te faci și mai de cacao!
Rusia sustina istoria „alternativa”.