Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Rusia „pregătește provocări” la granițele regiunii baltice, a declarat vineri președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în cadrul unui summit al țărilor nordice desfășurat în Suedia, potrivit AFP.
„De asemenea, este clar că Rusia pregătește provocări în regiunea baltică împotriva granițelor”, a declarat Zelenski, la o săptămână după ce Estonia a anunțat că paza de coastă rusă a îndepărtat balize amplasate pe râul Narva, care separă cele două țări.
În cadrul vizitei pe care o efectuează la Stockholm, Zelenski a precizat că va semna acorduri bilaterale de securitate cu Suedia, Norvegia și Islanda.
Autoritățile ucrainene semnează acorduri bilaterale privind garanțiile de securitate cu aliații lor occidentali, întrucât perspectiva aderării la NATO (consfințită în legislația ucraineană ca obiectiv strategic al țării) pare încă destul de îndepărtată pentru Kiev.