Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Posibilitățile de creștere a culturilor ecologice în regiunea transfrontalieră Ruse-Giurgiu au fost discutate în cadrul primei reuniuni din acest an a Grupului de lucru agricol mixt bulgaro-român. Forumul din orașul românesc a fost prezidat de guvernatorul regional al orașului Ruse, Orlin Penkov, care și-a exprimat speranța pentru aprofundarea cooperării de afaceri și coordonare a politicilor comune dintre cele două țări, scrie Dunav Most, citat de Rador.
În cadrul reuniunii s-au discutat aspecte cheie pentru dezvoltarea sectorului, inclusiv sprijinirea producătorilor locali, prevenirea bolilor la animale și plante, precum și candidaturi comune pentru programe europene. Accentul principal a fost pus pe prezentarea unui proiect transfrontalier pentru agricultura ecologică, în care partener din partea bulgară este Municipalitatea Slivo Pole.
Ce își propune inițiativa:
– Protejarea resurselor naturale și extinderea biodiversității locale.
– Promovarea cultivării lavandei, fructelor de pădure și cătinei.
– Utilizarea terenurilor virane și degradate prin implementarea unor practici agricole ecologice.
– Crearea și promovarea mărcilor regionale pentru produse organice care oferă o valoare economică ridicată producătorilor. În timpul întâlnirii, participanții au subliniat necesitatea unei comunicări eficiente între instituții și a schimbului de experiență pentru creșterea competitivității fermierilor.
Până la sfârșitul anului, Comisia intenționează să extindă domeniul de aplicare al discuțiilor sale pentru a include subiecte legate de creșterea animalelor, prelucrarea produselor lactate, introducerea de utilaje agricole inovatoare, cofetărie și producția de suc. De asemenea, se va acorda o atenție specială mecanismelor de încurajare a tinerilor fermieri.
La finalul întâlnirii, guvernatorul regional Orlin Penkov și directorul executiv al Asociației Euroregiunii Danubius, Lili Gancheva, au predat președinția rotativă a grupului vicepreședintelui Consiliului Județean Giurgiu, Gheorghe Dobre. Lili Gancheva a subliniat că această comisie s-a impus ca o platformă de top pentru idei și inovații în agricultură.
Întâlnirea de la Giurgiu a reunit o serie de experți de pe ambele maluri ale Dunării, printre care viceguvernatorul regional al orașului Razgrad, Șefket Șefket, directorul Direcției Regionale pentru Agricultură – Ruse, Vladimir Tedeski, și directorul Direcției Regionale pentru Siguranța Alimentelor din Ruse, dr. Julian Iordanov. Evenimentul a fost organizat de Administrația Regională din Ruse, Consiliul Județean Giurgiu și Asociația Euroregiunea Danubius.
Traducerea Rador: Mirela Petrescu