România se întoarce de la Jocurile Mondiale Universitare de vară de la…

sursa foto: Facebook/ FRNPM

România se întoarce de la Jocurile Mondiale Universitare de vară de la Chengdu cu trei medalii

România a încheiat Jocurile Mondiale Universitare de vară de la Chengdu (China) cu trei medalii, una de argint şi două de bronz, transmite Agerpres.

Ultimii sportivi care au concurat pentru România la Chengdu au fost înotătorii din ştafeta de 4×100 m mixt masculin (Denis Popescu, Daniel Nicuşan, Tobias Dumitrache, Andrei Ungur), cronometraţi cu al nouălea timp din serii, 3 min 42 sec 35/100, fiind rezervă în finală.

Pentru România înotătorul Andrei Anghel a câştigat o medalie de argint la 50 m spate, înotătorul Denis Popescu a obţinut o medalie de bronz la 100 m spate, iar atletul Mihai-Sorin Dringo a obţinut şi el bronz la 400 metri, terminând pe locul 40 în clasamentul pe ţări.

România a fost reprezentată de 40 de sportivi la 5 discipline (atletism, baschet – feminin şi masculin -, gimnastică ritmică, înot şi tenis de masă) la cea de-a 31-a ediţie a Jocurilor Mondiale Universitare de vară, în perioada 28 iulie – 8 august la Chengdu (China).