G4Media.ro

Rafael Nadal: Sunt dezamăgit că nu pot participa la turneul de la…

Sursa: Facebook/Rafael Nadal

Rafael Nadal: Sunt dezamăgit că nu pot participa la turneul de la Acapulco. Este un an dificil pentru toată lumea şi din cauza stării actuale de sănătate, a durerii de la umăr, îmi este imposibil să fac un drum aşa de lung

Tenismanul Rafael Nadal, nr. 2 mondial, a declarat forfait pentru turneul ATP 500 de la Acapulco (Mexic), programat între 15 şi 21 martie din cauza problemelor medicale, a anunţat campionul spaniol pe contul său de Twitter, conform Agerpres.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

”Sunt dezamăgit că nu pot participa la turneul de la Acapulco. Este un an dificil pentru toată lumea şi din cauza stării actuale de sănătate, a durerii de la umăr, îmi este imposibil să fac un drum aşa de lung. Ne revedem în 2022!”, a scris Nadal.

Jucătorul spaniol de 34 ani a renunţat deja şi la turneul ATP de la Rotterdam, prevăzut între 1 şi 7 martie, din cauza durerilor de la spate. Nadal a fost eliminat în sferturi de finală la Australian Open de grecul Stefanos Tsitsipas, care a revenit de la 0-2 la seturi.

Organizatorii mexicani contează la Acapulco pe prezenţa a trei jucători de Top 10, Stefanos Tsitsipas (6 ATP), germanul Alexander Zverev (7 ATP) şi argentinianul Diego Schwartzman (9 ATP).

Nadal a câştigat de trei ori la Acapulco, în 2005, 2013 şi 2020.

Sursa Foto: Facebook/Rafael Nadal

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează