G4Media.ro

Radiografia haosului de la maternitatea timișoreană în care 10 bebeluși au fost…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

38 comentarii

  1. Nenea Tataru tu vezi ce zic oamenii aia ?

    Adevarul , ca intotdeauna , e pe undeva pe la mijloc .

    Mergi si vezi care-i treaba ,si spune-ne si noua !

    Pedepseste unde e cazul , dar nu uita sa recompensezi , la fel , unde e cazul….

  2. Mai surprinde pe cineva ca e vorba de oras condus de ciuma galbena ..? Ca si Suceava,Deva,Arad…ciuma galbena cu incompetenti ei…

    • cat de complicat e sa nu intelegi ca ciuma rosie = ciuma galbena = ciuma portocalie ?

    • ca sa fie mai simplu pentru toata lumea, situatia de la timisoara (sau suceva sau deva …) x numarul de spitale / policlinici = Romanica Normala (romanica cu romanasii de la PSDraknea si Normala de la Iohanis-PNL)

    • o intrebare, dar nu sunt 100% sigur, nu era analfabeta aia de nu stia sa vorbeasca de la DSP de la PSD .. Timisoara .. Grindeanu?

    • Ba DA, aici la Timis Sefa la DSP era analfabeta aia Cornelia Malac-Cismaș, care nu a reușit să spună câteva cuvinte despre coronavirus, care NU era in stare sa spuna 5 Cuvinte consecutive INTELIGENTE si INTELIGIBILE in fata camererelor, numita de PSD in functie ca șefa DSP Timiș în septembrie 2018, când ministru al Sănătății era Sorina Pintea.
      Ea a fost numită Sef interimar al instituției, FARA să dea vreun concurs.(ca orice numire politica, Marca inregistrata in Romania, PNL face la fel!)
      Cornelia Malac a mai deținut cu titlu de interimat această funcție în perioada 2015-2017, potrivit DeBanat.ro.
      A fost DEMISA abia in 10 martie 2020, probabil de rusinea Presei!
      Înainte de-a ajunge, în 2015, șefa DSP Timiș, Cornelia Malac a deținut funcția de Director economic.
      Ea este soția lui Romeo Malac, membru PSD și președintele Asociației Județene de Fotbal din Timiș. De asemenea, este cumnata lui Victor Malac, primar PSD în comuna Dumbrăvița, potrivit Sursa de Vest.
      Gasiti in Libertatea, 6 martie 2020.

    • corect ciuma rosie = ciuma galbena = ciuma portocalie
      USL= PSD + PNL

      Popor de hoti

    • Orice numire politica are alte criterii decat competenta. Primeste postul cel cu pilele mai mari, cel care da mai mult, cel care da din coate mai tare in partid.
      Trebuie incetat cu numirile politice, nu conteaza de la care partid. Concurs pentru toate posturile de conducere.

    • Mai lasati-o încolo de politici,de ciume și altele ! Toată planeta e în marasm. Așa ceva nu s-a mai întâmplat în viața noastră ! Sa-I lăsăm să lucreze pe cei care s-au implicat, noi restul să stăm în casele noastre și să sperăm că vom mai avea timp de răfuieli, cândva!

    • @muresan….

      your babusca??…

  3. Se pare ca si la maternitatea din Timisoara trebuie sa pui conducere militara , sa fie reguli si proceduri militare , nu dupa ureche …

    In timp ce se preia comanda de catre Armata , ar fi bine ca un camion sa fie full cu tot felul de echipamente medicale ( e treaba ta cum faci rost ) deja garat in curtea maternitatii !

    • da corect sa vina dom’n sa’traiti ofiter 2 clase peste de luat pumni in cap prostalan sa dea comenzi la spagaru de profesie 10 ani de facultate mare doctor docent
      sa vezi cum apar si materialele facute din tab-urile de 100 de ani

    • Domnule Andrei, matale confunzi armata cu alte institutii. 😉

  4. De parca nu stiati ca Timisoara e o hazna de coruptie PNLista.

    • USL = PSD + PNL, dar populimii ai place , ne plac hotii, ii respectam si invidiem
      Suntem desteptiii Europei

  5. Vedeti , asta e motivul pentru care romanii au plecat in masa din tara, daca va tot intrebati de ce. Oamenii se tem de inexistenta statului. Ce vedem reprezinta de fapt un sistem clientelar si chiar mafiot, care nu da doi bani pe viata cetateanului nici chiar in cele mai rele scenarii, dimpotriva , vrea sa-si ascunda deficientele chiar si calcand pe cadavre.
    E de rau pentru ca sistemul nu se poate reforma din interior si nici pe termen scurt, prin urmare dupa ce va trece pandemia prevad ca romanii isi vor relua exodul

    • Corect, iar acum prioritatea 0 pt. ei: cum să facem niște bani din nenorocirea proștilor care ne plătesc ca pe niște speciali. Mai rău că nu avem pe cine să votăm.

  6. Nu are treaba culoarea politica!Efectiv, personalul medical care manipulau copii trebuia sa poarte masca, nu sa caste, stranute, sa hahaiasca, prin saloane, sa strige de la una la alta-miljoc de comunicare des intalnit-Lipsa de contiinta si responsabilitate!

    • ‘omv’ esti dus rau cu capul. De unde naiba vrei sa ia masti daca nu li se aduc, iar in farmacii nu gasesti?!

    • ?leana din deal?????
      De unde sa ia masti? Am sa incerc eu un raspuns timid. De pe Altex, de pe emag. Pe Altex apar si acum masti. De unde bani? Din spaga pe care o iau zilnic. Din spaga nesimtita incasata aproape in fiecare ora. Din spaga aceea ordinara incasata de medici, asistente, infirmiere, portari, bodyguard. De acolo Leano… Iar daca nu au sa improvizeze ceva ca asa au facut si altii: tifon cirpa, masina de cusut. Oricum e mai bine decit nimic. Sau e prea greu leano? O fi mai bine sa dea din gura neacoperita, urlind pe holuri decit sa isi acopere cavitatea orala cu ceva? Eu zic ca mai bine si-o acopereau.

  7. Bagati Armata peste tot, chiar unde inca NU e haosul de la Suceava sau Timisoara sau Deva!
    In curand va fi in toate Spitalele, bagati Armata, Stare de necesitate, orice, cu Armata peste tot!
    Altfel, toata Tara va fi Suceava!
    INCOMPETENTA si Politrucii UCID!
    COVID 19 a adus DOVADA Suprema a INCOMPETENTEI politrucilor care de 30 de ANI au adus Romania in acest DEZASTRU evident din Spitalele Romaniei si nu numai.
    Pentru ca dezastrul Colectiv nu a fost suficient…
    Ce naiba Tara e asta?!
    Or sa tot demita, pe cate unul, si?!
    Merge pompierul de serviciu, Minsitrul Sanatatii azi aici, maine dincolo…si ce REZULTAT?!
    Ca apare alt focar, in alta parte, pompierul de serviciu merge si merge…
    Pentru ca INCOMPETENTII de la nivel LOCAL(Primarii, sefii DSP), aia BINE Platiti si RASPLATITI cu salarii si privilegii URIASE nu sunt in stare de nimic, TOTAL depasiti, cad ca popicele Spitalele depsre care mereu vorbeam pe forumuri ca sunt un real PERICOL pentru Tara numita Romania!
    NU va da socoteala nici unul dintre astia care de 30 de ANI conduc Romania, PNLeii se lauda cu ce „fac” acum, PSdeii critica PNLeii, desi PSD a LASAT dupa 3 ANI de NIMIC Spitalele in asemenea hal!
    Si cate ne-a PROMIS PSD in 2016, cum aveam noi la TV 8 Spitale regionale, ultramoderne, ultradotate, cum nu vazuse Paridul si inca unul Republican, „mai ceva ca AKH Viena”, ne promitea mandru nevoie mare, incarceratul de la Rahova Dragnea!
    Azi, nici Dragnea, nici Veorica, nici Olguta, nici Sorina(ce-o face Sorina la viloiul ei de langa Baia Mare, izolata bine mersi!?), nici Ciolacu NU spun o vorbulita despre Spitalele din Romania si Sistemul mdical in haos total!
    I-ati auzit pe Ciolacu sau Tariceanu sau Ponta pronuntand cuvantul SPITAL?!
    Sa te fereasca Dumneze sa racesti acum, sa faci o gripa comuna, sa ai o problema de sanatate, DISPERAREA te cuprinde DOAR la gandul ca vei ajunge in Spital in Romania!

    • @Lili
      Subscriu celor spuse de tine. Bine zis ! Din pacate ai dreptate!

    • @ lili
      Subscriu! Este exact ce gândesc și știu și eu! Până însă nu va exista o masă critică de oameni cu judecată normală și care să se implice efectiv în ce e nevoie să fie facut, nu avem nici o șansă să se schimbe ceva în țara asta. Interesul egoist al fiecăruia ne duce pe toți la pierzanie. Cel mai dificil este pentru cei conștienți de asta, dar care sunt minoritari și sunt nevoiți să îndure nimicnicia mjorității.

    • @N: Nu am lucrat niciodata intr-o Institutie publica, am lucrat toata cariera mea profesionala exclusiv in Industrie.
      Dar, am mai scris, pe forum, mi-a povestit o prietena, fosta Sefa de Birou la Directia financiara(azi pensionara!) ca intr-o Institutie de stat e cu totul altceva decat intr-o firma privata(sotul ei era inginer intr-o firma privata si se crucea ce-i povestea ea!): totdeauna luarea unei Decizii are la baza in primul rand considerente politice, pentru ca Decizii iau doar cei din varf, NUMITI politic, fara Concurs, majoritatea slugi politice devotate!
      Iar pana se ia acea Decizie dureaza, ca uiti de ea… alta lume, cu totul diferita de ceea ce e in Firmele private, asa intelegm de ce Romania face pasi atat de mici in Admisnitratia publica politizata in majoritate cu clientela incompetenta si slugarnica.
      Interesul lor e ca Deciziile sa fie cat mai putin transparente si mai ales cu BENEFICII finale pentru marele partid aflat in acel moment la guvernare!
      NU difera mare lucru de la o guvernare la alta, fura toti!
      NU vad sanse de schimbare, mai ales ca vad la PNL cam aceleasi „obiceiuri”…exceptie, poate, ca NU colcaie INCOMPETENTA ca la PSDragnea in ultimii 3 ANI, vad unii MInsitri la locul potrivit, dl Virgil Popescu la Economie, cel de la Mediu, cel de la Fonduri Europene, alta lume in multe Minsitere… comparativ cu incompetentii din fiecare Minsiter din guvernele analfabetei Dancila.

    • problema este, ca atunci cand bagi armata renunti la democratie

      putem renunta la democratie in favoarea armatei, crezand ca in armata sunt oameni profesionisti? ca nu e si armata la fel cum e intreaga societate romaneasca?

  8. Primarul este complet avid la directivele partidului si ale hotilor din jurul lui. Traieste intr-o alta lume descrisa de lingai din jurul lui. Cand cineva are o alta opinie este dat afara si injurat . Sper sa ajunga in curind condamnat pentru uciderea tanarului cu poarta de intrare in Timisoara. Timisoara este orasul spagilor vopsite si al jegului. Sa nu uitam ca nu a existat contract de salubrltate pentru un an de zile la Timisoara pentru ca nimeni nu a vrut sa dea spaga ceruta de lichele lui Robu.

  9. Continui sa scriu comentarii de pe tableta. IP ul meu este în continuare blocat la comentariile de pe g4media (fără o explicație plauzibilă).

  10. In sfarsit un articol cat de cat complex. Astept sa-l vad si intr-un „ziar” de raspandire nationala. PS: daca exista lege/parchet si in TM, finalitatea managerului spitalului municipal + a primarului sunt cel putin previzibile.

  11. @Lili: SUBSCRIU!

  12. pai,daca bagi armata,nu mai ai acces la informatie,iar cei din armata,de regula,nu numara
    cadavrele,aceasta incompetenta este urmarea angajarilor pe bani din spitale si lipsei de pregatire,momentan e treaba de epidemiolog ,dar marea majoritate nici traseele nu stiu sa le defineasca,deci resursa umana e problema si politrucii plantati in functii care se-nvirt ca niste oi

  13. Eu as zice ca asta este radiografia oricarui judet din Romania:
    – politrucii numara banii din comisioane de pe plajele lumii si isi angajeaza neamurile prin institutii
    – cei care ar trebui sa faca treaba ori se cotesc luna de luna in asteptarea salariilor excesiv de mari, ori muncesc de rup, pentru a-i suplini pe toti pilosii. Astia din urma is cei mai oropsiti, dar in esenta sunt complici la toata tarasenia.
    Pacientul e ultima grija intr-un spital romanesc. Mai intai, pilele, relatiile, salariile si primele.

  14. !Muresan
    !Andrei

    cu tot respectul o spun, nu vedeti problema…mai bine zic, o vedeti in aceeasi spectru, a cauta solutia in politic…

    ideea esentiala este, si lucru este vizibil, ca raul provine din politizare

    trebuie sa inlocuim politizarea cu meritocratia…

    in Marea Britanie se schimba la alegeri 150 de oameni pe posturi, la noi intre 200.000 si 300.000

  15. ! Lili

    din cauza serioaselor probleme secscuale pe care le aveti, mintea la domnia-voastra bate campii cu nonsalanta!

    adica avem o problema gestionata de PNL si de vina sunt Ciolacu si Ponta si toata gasca…

    daca ati face o pauza la secs ati descoperi ca problema sta in politizarea sistemului…

    trebuie sa inlocuim politizarea cu meritocratia…

    in Marea Britanie se schimba la alegeri 150 de oameni pe posturi, la noi intre 200.000 si 300.000

    dar din cauza sedintelor secsuale lungi incercati sa deturnati problema spre politizare, spre vot….

    secsul este una, gandirea este alta…

  16. Opinia celor pe care îi blamați, ati cerut-o?
    Daca nu se închidea spitalul pentru dezinfectare, peste parerea dnei jurist de la DSP, era dezastru.
    Si daca tot e asa simplu sa dotăm spitalele după ce sistemul a tocat banii pe achiziții inutile, va invit sa cumpărați si sa donati, aveti ocazia să arătați că sunteți capabili!

  17. Adevarul eu cred ca sta la mijloc.Cateva aspecte sunt de reliefat.Pana in acest moment nu s-au semnalat decat cazuri de persoane testate pozitiv la COVID ,fie ca sunt cadre medicale sau pacienti(10 bebelusi),ci nu persoane care au dezvoltat o infectie virala cu SARS COV 2, deci care au fost diagnosticate cu o astfel de infectie virala.Cel putin aceasta este situatia care se degaja din articol, caci nu se face referire la dezvoltarea simptomatologiei bolii, ceea ce inseamna ca din cele relatate ,cel putin in acest moment avem de-a face cu persoane asimptomatice purtatoare de virus ,dar care nu dezvolta boala ,ci doar o pot transmite, cu exceptia unui caz, al unei asistente sau infirmiere despre care se precizeaza in articol ca acuza dureri in gat,aceasta fiind perisimptomatica, adica acuzand forme foarte usoare ale bolii, tratabile, dar nici aici nu reiese clar si daca respectiva persoana a fost testata pozitiv si diagnosticata clinic cu infectie virala cu COVID 19.
    Cu privire la restul aspectelor ,cred ca trebuie facuta cel putin o ancheta administrativa cu privire la legalitatea declararii si inchiderii carantinei medicale, nefiind informatii suficiente in aceasta privinta.O astfel de masura a fost luata stiu eu la Suceava de conducerea militara a Spitalului Judetean de Urgenta de acolo, dar pentru o perioada mai lunga.Dar medicilor li s-a cerut sa vina la serviciu, iar daca aleg sa demisioneze sa intre in somaj tehnic sau sa-si suspende contractul de munca, respectivul spital fiind spital suport pentru COVID.Imi apare neclar cum a fost luata o masura de carantina numai pentru 3-4 zile, cand nici ancheta epidemiologica se pretinde ca nu se incheiase.Singura explicatie ar fi ca masura a fost din start luata prematur, dar nu sunt informatii in aceasta privinta si numai o ancheta administrativa ar putea lamuri lucrurile.
    Parerea mea e ca acolo trebuie efectuata o ancheta epidemiologica completa pentru a identifica toate cadrele medicale care au luat contact cel putin cu cei zece bebelusi , precum si contactii respectivelor cadre medicale, fie ca sunt tot cadre medicale,fie ca sunt pacienti sau alte persoane civile si testarea tuturor cadrelor medicale implicate .Pentru cadrele medicale testate pozitiv se impune zic eu cel putin autoizolarea pe 14 zile, iar daca sunt asimptomatice din cate am inteles din comunicatele date de autoritatile medicale in domeniu (chiar ministrul actual al sanatatii a facut precizari intr-o emisiune televizata referitoare la situatia de la Suceava) ar putea lucra numai in unitati spitalicesti care trateaza pacienti testati pozitiv cu COVID, caci riscul transmiterii virusului nu mai are niciun efect.
    In ce priveste lipsa echipamentelor de protectie pentru cadrele medicale, daca ne referim la luna martie , penurie a existat in intreaga Uniune Europeana si chiar in SUA si Marea Britanie, caci nimeni nu s-a gandit vreodata ca lumea s-ar putea confrunta cu o astfel de pandemie, care sa necesite un stoc urias de echipamente adecvate de protectie.De aceea sau si de aceea in Italia,Spania,Franta s-au contaminat in exercitiul profesiei medicale foarte multe cadre medicale, zeci dintre ele decedand ,in special in Italia.
    Problemele au inceput sa se rezolve in timp prin importuri si in tara noastra, dar prima perioada a prins toate statele mai sus evidentiate descoperite pe linia echipamentelor de protectie pentru cadrele medicale, caci doar China,Coreea de Sud si in parte Turcia si Germania am retinut ca produceau masiv sau cel putin in proportii mai mari astfel de echipamente si masti.
    Ar fi bine sa se analizeze situatia intregului stoc de echipamente de protectie la dispozitia spitalului cu pricina si a intregului Comandament Judetean pentru Situatii de Urgenta Timis, la nivelul lunii martie 2020 si mai cu seama in perioada 15-31 martie 2020 pentru a se putea trage o concluzie clara.Ori avem o situatie generala de lipsa de echipamente suficiente de protectie pentru cadrele medicale, situatie existenta la nivel national si international , determinate de o forta majora pe fondul evenimentului imprevizibil al coronavirusului, situatie care in context comporta o rezolvare intr-o anumita perioada de timp, ori au existat suficiente echipamente de protectie si acestea au fost distribuite necorespunzator sau preferential de factorii de decizie .
    In orice caz eu personal nu vad de ce echipamentele de protectie pentru cadrele medicale trebuie sa le vizeze numai cele care trateaza pacienti cu COVID, asa cum se imputa in articol factorilor locali medicali de decizie care au facut aprecieri in acest sens(tot personalul medical poate veni in contact cu pacienti asimptomatici purtatori ai virusului si apoi devin la randul lor o sursa de transmitere) si apoi nu pot sa nu remarc o harababura in actul administrativ de la spital, in sensul ca acolo ia cine apuca echipamentele de protectie(bunaoara cei de la UPU n-au apucat decat 10 vizete,pe cand cei de la terapie intensiva au pus mana pe 30).
    Din cele ce se degaja din articol inteleg ca ori directorul Spitalului municipal Timisoara a facut o afirmatie nesincera, ascunzand lipsa existentei echipamentelor de protectie pentru cadrele medicale pe fondul situatiei de forta majora scuzabila in perioada aceea datorita crizei internationale de astfel de echipamente, ori astfel de echipamente existau la nivelul jud.Timis si nu au fost distribuite corespunzator sau nu au fost distribuite intregului personal medical.
    In functie de situatia concreta poate fi stabilita si raspunderea.

  18. Articolul ar fi binevenit dar din păcate este scris din impresii și nu prin documentare. Este mult amatorism la nivel local dar mai multă superficialitate la autor. Sunt prezentate fapte și situații de la un spital ca fiind de la altul. A fost reală situația și scrisoarea personalului de la Secția ATI din cadrul Spitalului Clinic Municipal cunoscut și sub numele „Clinicile Noi” dar nu atribuiți aceste lucruri ca și când s-ar fi întâmplat la Clinica de Obstetrica-Ginecologie. Repet…ideea articolului e bună dar e jalnic scris. Rusinica g4media. Cu astfel de articole vă pierdeți cititorii.

  19. Nu vreau sa apar pe nimeni!
    Dar nu credeti ca ca este cazul sa ne asumam si noi o vina?
    Daca 30 ani ne-am batut joc de medici, le-am adus tot felul de invective, ba un presedinte i-a invitat sa plece din tara si noi am ras, un ministru (din generatia tanara) spunea ca nu sunt pregatiti si noi i-am dat dreptate, bugetele au fost facute la miso si nu am aruncat cu oua clocite in politicieni, acum cerem sa existe manageri OK, directori medicali OK, bugete OK?
    Si-au facut datoria asa cum au putut, cu mainile goale si pana acum! Si au salvat vieti! Foarte multe vieti comparativ cu conditiile care le erau oferite!
    Si acum vedeti asta?
    Si va ofuscati?
    Dar cand spitalele au trecut la autoritatile locale asa zisa descentralizare …. nu s-a ofuscat nimeni! Era economie de piata! Se astepta cineva sa nu fie numiti managerii politic?
    Sau era mai bine politic local decat politic central!
    Face comunitatea din banii ei un spital? Foarte bine!Sa puna politic pe cine vrea primarul!
    Acum primarul (rosu sau galben) pune managerul!
    Dar ma intreb …. daca la Suceava era un PSD.ist nu era un 10 August din nou?
    Cum facea Rares Bogdan si cei ca el oare?
    Acum de ce nu mai zbiara?

    NOI TOTI SUNTEM DE VINA PENTRU FIECARE OM CE PUTEA FI SALVAT SI NU A FOST!
    NOI TOTI SUNTEM DE VINA PENTRU ACEI BEBELUSI!
    Asumati-va asta si incercati sa dormiti bine noaptea!
    Puteti?