G4Media.ro

Soluția PSD pentru scăderea deficitului bugetar produs de guvernul PSD-PNL Ciolacu: taxă…

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

23 comentarii

  1. „”dar şi repartizarea echitabilă a sarcinii fiscale”””
    Deci muncitorii platesc 45% vor sa plateasca si angajatorii 45%..deci tot taxe

    • PSd stie doar sa traga de timp.
      asteapta sa fie majoritar cu AUR peste 3 ani.
      pina atunci isi cara banii peste hotare

    • Solutia reala :
      Taxarea inversă este un mecanism de colectare a TVA prin care beneficiarul unei tranzacții (nu furnizorul) este obligat să plătească TVA-ul către bugetul de stat. Aceasta se aplică doar între firme plătitoare de TVA și numai în anumite domenii reglementate prin lege.
      O parte dintre consultanții fiscali și specialiștii în economie consideră că bugetul pentru 2025 ar putea fi echilibrat prin extinderea aplicării taxării inverse. Măsura ar permite statului să încaseze mai rapid taxa pe valoare adăugată (TVA) și să reducă evaziunea fiscală.

  2. E o ticalosie sa ceri „solidaritate” si sa pui pe acelasi nivel veniturile mari/foarte mari din domeniul privat si pensiile speciale nesimtite!
    Daca eu lucrez de-mi sar capacele in domeniul privat si castig 20.000 de lei nu-mi convine sa ma pui la acelasi nivel cu un pensionar special care ia aceeasi suma la 45 de ani, dupa ce a facut tot felul de mizerii prin magistratura sau alt domeniu „special”…

    • Da, dar aici e suviectiv si pornești de la ideea ca aia din sectorul bugetar au salarii mari și nu le merita deci sa fie doar ei taxați. Ori asta nu are logica dpdv juridic pentru ca tu nu poți evalua obiectiv cât muncește unul sau altul din sectorul public. Poate si cel de acolo are impresia ca muncește mult si își merita banii. De exemplu, cunosc persoane care lucrează ca si contractori pentru instituții publice din afara pe bani foarte mulți. Din punctul meu de vedere sunt tot bugetari, veniturile sunt uriașe si nejustificate comparat cu un angajat in sectorul privat dar asta nu are legătură cu legislația fiscala.

  3. Dar solidaritatea PSD și a bugetarilor si a specialilor cu mediul privat spetit de taxe pe cand?

  4. Și mă rog, de ce nu a fost digitalizat ANAF până acum?! Domnilor, de la PSD?!

    • e nevoie de legi clare neinterpretabile in domeniul fiscal.
      niste legi pentru o firma cu datorii cu 1 angajat
      si legi pentru firme cu peste 10 angajati calificati cu diplome la universitati acreditate
      atat de simplu

  5. Adica sa se modifice pe aici pe colo, dar sa nu se schimbe nimic in esenta, DECAT jupuirea celor care si pana acum au sustinut economia pentr ca ei sa isi bata joc de ea si sa fure la greu, plus imprumuturile. Logic este vina noastra ca nu noi nu am produs mai mult pentru ca altfel nu s-ar fi facut imprumuturile, prin urmare suntem tot noi pedepsiti. Ce ordinari!

  6. Trebuie arestați CioBACul și ostașul rupt în cizmă, alături de cei care au îndatorat țara fără să ceară vot în parlament, au mărit pensiile fără să arate sursa de finanțare etc. După aceea trebuie ca toți cei cu carnet de partid să nu mai poată ocupa funcții publice, pentru că politizarea tuturor instituțiilor publice este baiul. Căpușarea tuturor funcțiilor, plantarea cățeilor de partid în locul oamenilor responsabili a dus la dezastru… și, acum, mafia roșie vrea să-i fim solidari. Cu hoți, nicio solidaritate, tovarăși!

  7. Pensile speciale, care nu sunt bazate pe perioada de contibutivitate, trebuie taxate cu 70, 80%

  8. Același rahat,vine CCR,ne spune ca nu -i constituțional și rămâne sărăcimea să fie solidară în lipsuri ca să scoatem țara din mizeria în care a băgat-o toată șleahta asta.

  9. Acum e doar PSD, NU mai e Grindeanu in fata?
    Da’ primarii din teritoriu ce au spus? ca ei oricum nu au veniturile declarate?

  10. Eliminați toate sporurile, toate absolut. Pentru munci grele, salarii mai mari dar nu sporuril. Pune în fișa postului să aibă doctorat, să cunoască 2-3 limbi străine, să păstreze confidențialitatea, etc… și nu dai sporuri pentru că face așa ceva.

  11. 10000 brut in mintea lor e venit mare? Daca tot vor progresiv, de ce nu iau si cotele din alte tari? Ca s-ar putea sa nu mai platim deloc impozit

  12. Soluția tâlharilor pesedeu peneleu care jefuiesc averea publică este aplicarea de noi biruri pe spinarea cetățenilor, chiar și al celor cu venituri mici, precum pensionarii.

  13. Culmea nesimtirii dupa ce ai furat atat sa mai vrei sa furi tot de la cei care oricum platesc cel mai mult taxe. Solidaritate cu hotia, nu mersi. PNL+USR daca nu opriti asta AUR scrie pe noi ca si votanti. Sa le-o tragem si noi daca o sa ne-o traga si ei acuma

    • Nu cred ca ii pasa nimănui de cei cu venituri mari . Oricum ce o sa faci? O sa votezi Aur si îți asumi un risc si mai mare sa vina aia si sa facă prostii și mai mari

    • @Mas

      Eu votez cu AUR și emigrez. Va las sa vă spălați cu ei pe cap.

  14. Cine să vă creadă pesedeilor?! Vorbe goale… Se vor da după deget.

  15. PSD vine cu aceeași idee ca întotdeauna:
    „Dacă nu mai sunt bani hai să sărăcim clasa de mijloc, că oricum găsim pe urmă metoda să sifonăm noi banii pentru clasa bogaților, care sunt clienții partidului”.

    Adică cineva care câștigă 2000 EUR pe lună e „bogat”? Un muncitor în construcții bun și cu o specializare căutată (faianțar, electrician, instalator) câștigă cam atât. Își rupe spinarea și trage ca nebunul, și îi face. Omul ăla e bogat?
    Socialiști de caviar.

  16. Eu zic ca psd sa treacă în opoziție acolo unde ii este locul de fapt. Nu va mai amăgiți ca ar fi partid social democrat, european, etc. E doar o banda bine organizata care își vede de obiectivele ei. Doi fosti presedinti pesede au fost la puscarie. Cu s-au fără ei la guvern rezultatul va fi același.

  17. Eu zic ca psd sa treacă în opoziție acolo unde ii este locul de fapt. Nu va mai amăgiți ca ar fi partid social democrat, european, etc. E doar o banda bine organizata care își vede de obiectivele ei. Doi fosti presedinti pesede au fost la puscarie. Cu s-au fără ei la guvern rezultatul va fi același.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.