Home » Articole » USR: Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul

USR: Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul

USR: Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul
sursa foto: IPJ Constanța
Ascultă articolul

Deputatul USR Alexandru Dimitriu anunță că Senatul a adoptat inițiativa legislativă pentru eliminarea unei sancțiuni care-i viza pe șoferi. „Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul”, anunță Dimitriu .

„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta. Am propus eliminarea acestei situații absurde. Dacă statul poate verifica instantaneu că ai dreptul să conduci și că mașina este în regulă, nu are de ce să te amendeze pentru că ai uitat documentele acasă”, transmite deputatul USR,

- articolul continuă mai jos -

Proiectul a fost votat de senatori din aproape toate grupurile parlamentare. „PSD a rămas singurul partid care a considerat că această amendă trebuie păstrată”, mai spune Alexandru Dimitriu

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole