Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Deputatul USR Alexandru Dimitriu anunță că Senatul a adoptat inițiativa legislativă pentru eliminarea unei sancțiuni care-i viza pe șoferi. „Nu vei mai fi amendat dacă ai uitat acasă permisul de conducere sau talonul”, anunță Dimitriu .
„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta. Am propus eliminarea acestei situații absurde. Dacă statul poate verifica instantaneu că ai dreptul să conduci și că mașina este în regulă, nu are de ce să te amendeze pentru că ai uitat documentele acasă”, transmite deputatul USR,
Proiectul a fost votat de senatori din aproape toate grupurile parlamentare. „PSD a rămas singurul partid care a considerat că această amendă trebuie păstrată”, mai spune Alexandru Dimitriu