Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Consiliul Politic Național al PSD a hotărât marți, cu unanimitate de voturi, ca pe listele electorale ale partidului pentru alegerile parlamentare să nu fie incluse persoane care au fost trimise în judecată pentru fapte de corupție, fapte asimilate celor de corupție sau incompatibilități, potrivit unui comunicat al PSD.
PSD critică USR pentru că a pus-o pe lista de candidați la Senat în București pe fosta primăriță din Sectorul 1, Clotilde Armand, care a fost trimisă în judecată.
”Potrivit legii, candidaturile penalilor de pe listele USR pentru Parlament n-ar fi putut fi validate fără semnătura personală a președintei USR Elena Lasconi. Este cel mai rușinos act de trădare a electoratului din România și cea mai puternică probă privind dublul standard practicat de USR. „Alături de penali în funcții publice” a devenit o practică uzuală a USR, cu acceptul explicit al noii conduceri instalate după eșecul electoral din această primăvară”, arată PSD în comunicatul citat.
Luni, fostul ministru PSD al Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a anunțat că s-a retras de pe listele PSD Olt pentru alegerile parlamentare. El este trimis în judecată pentru abuz în serviciu.
Elena Lasconi, președinta USR, a replicat față de acuzațiile PSD și a spus că ”o mare ipocrizie a PNL și PSD, știm cu câți penali au defilat. Ok, îi scot de pe liste, dar îi pun în diferite consilii de administrație la angenții și instituții publice, pe sinecuri mai bine plătite”.
Lasconi a spus că Armand a fost pusă pe lista de candidați pentru că ”într-o Românie normală, avem nevoie și de decizia unui judecător. Iar decizia noastră din Biroul Național e că orice membru USR găsit vinovat în primă instanță va fi exclus”.
da ce e greu pentru justitia controlata de PSDNLUDMR sa faca dosare celor de la USR? ca doar nu-i doare mana … sau moralitatea
Aici sunt inclusi si armata de mafioti care au scapat cu prescrierea?
Si? le mai ramane cineva care sa poata fi trecut pe liste?
Bravo, va-ti miscat bine si i-ai mutat pe toti la USR.😉
Toți cetățenii cu drept de vot din toate județele țării trebuie să nu voteze partidele care au pus pe liste persoane gen Agamiță Dandanache care nu provin din județele respective.
Repet verificați listele și nu votați Agamiții. Nu vor face nimic pentru voi timp de 4 ani.