Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele Klaus Iohannis a recunoscut marți că în pachetul de legi privind securitatea națională există „excese” și a promis că se va „îngriji” ca acestea să „dispară”, susținând totodată că nu a amenințat sursele G4Media atunci când a declarat: ”Cineva, și știm cine, a considerat că este bine acum să le dea pe surse. Este o eroare majoră, fiindcă oamenii sunt îngrijorați”.
Klaus Iohannis a fost întrebat de G4Media, într-o rară conferință de presă organizată la Palatul Cotroceni, dacă a cerut demisii având în vedere forma în care au fost scrise aceste proiecte. „„Mă voi îngriji ca aceste excese să dispară. Fiți asigurat că președintele are grijă de aceste chestiuni”, a răspuns președintele.
Chestionat de G4Media dacă își folosește puterea pe care o are, ca președinte, pentru a afla sursele de informare ale presei, Iohannis a răspuns: „Nu și știți bine că nu o fac. Declarația spune că cel care a dat în media aceste proiecte nu a făcut un secret din aceste chestiuni. Chiar dvs la G4 știți că nu îmi folosesc puterea pentru a inhiba media liberă. Dimpotrivă, îmi folosesc puterea pentru a păstra libertatea presei”.
În ceea ce privește proiectele legilor privind siguranța națională, Klaus Iohannis a recunoscut că „au fost colegi” de la Departamentul Securității Naționale din cadrul Administrației Prezidențiale care „au lucrat pe aceste drafturi”, dar legile „nu au ajuns la mine și nu le-am cenzurat”.
Iată mai jos dialogul G4Media cu președintele Klaus Iohannis legat de legile siguranței naționale:
G4Media.ro: În 5 iunie ați spus că știți sursele G4Media.ro și le-ați amenințat. citez ”Cineva, și știm cine, a considerat că este bine acum să le dea pe surse. Este o eroare majoră, fiindcă oamenii sunt îngrijorați. (…) Eronată este și scurgerea acestor prime forme către media”. 45 de ONG-uri din România, dar și organizația internațională Reporteri fără frontiere, au criticat poziționarea dvs. Având în vedere că sunteți garantul respectării Constituției, care include la articolul 31 și Dreptul la informație, și cu tot respectul pentru instituția prezidențială, cum v-ați permis să identificați sursele și să amenințați sursele unei publicații?
Klaus Iohannis:
G4media.ro: E datoria noastră să punem în discuție chiar și drafturi. Folosiți puterea mare pe care o aveți pentru a afla sursele de informare a unor publicații?
Klaus Iohannis: Nu și știți bine că nu o fac. Declarația spune că cel care a dat în media aceste drafturi nu a făcut un secret. Chiar și dvs la G4 că nu îmi folosesc puterea pentru a intimida presa.
G4Media.ro: Pentru că suntem la momentul elefantului din încăpere, ați spus că drafturile nu au ajuns la Administrația prezidențială. SIE a spus că proiectele au fost elaborate în colaborare cu Departamentul Securității Naționale. Cineva nu spune adevărul.
Klaus Iohannis: Au fost colegi din departament care au lucrat pe aceste drafturi. Dar legile nu au ajuns la mine și nu le-am cenzurat.
G4Media.ro: Având în vedere cum arată aceste drafturi care exced limitele democratice, ați cerut demisii?
Klaus Iohannis: Mă voi îngriji ca aceste excese să dispară. Fiți asigurat că președintele are grijă de aceste chestiuni.
În ceea ce privește autorii acestor proiecte, Klaus Iohannis nu a oferit prea multe detalii, afirmând doar că este vorba de „niște drafturi elaborate de specialiști în domeniu, așa mi s-a adus mie la cunoștință”.
„Ele nici măcar nu au intrat în circuit legislativ. Când vor ajunge la mine, mă voi exprima. Vor ajunge de două ori la mine – în CSAT și la promulgare”, a mai spus Klaus Iohannis.
––––––––-
Mai jos, conferința de presă, LIVETEXT, susținută de președintele Klaus Iohannis.
Klaus Iohannis:
Întrebări și răspunsuri
Euronews: Traversăm o perioadă dificilă. Ne confruntăm cu prețuri care au explodat, inflație, riscul să nu avem suficiente gaze. Se vorbește de criză economică, austeritate. Care sunt scenariile, măsurile pe care le luați în considerare? Există un scenariu al austerității?
Klaus Iohannis:
TVR: Ați avut poziții publice pentru independența justiției. Cum vedeți dvs. o sentință dată recent care vizează premierul prin care judecătorul motivează prin decizia de stabilitate la nivelul conducerii. O astfel de sentință mai respectă principiul separației puterilor?
Klaus Iohannis:
Agerpres: Parlamentul a adoptat Legea avertizorilor de integritate. Procurorul șef al EPPO a anunțat că ia în calcul activarea mecanismului de condiționare a fondurilor. Ce veți face?
Klaus Iohannis:
Europa Liberă: La aproape o lună după ce pachetul de legi privind securitatea națională a ieșit în spațiul public, puteți să spuneți că nu l-ați primit? Și cine l-a scris?
Klaus Iohannis:
Nota Redacției: De notat că SIE a anunțat că proiectele legilor securității naționale au fost realizate după ce Serviciul a fost consultat de Departamentul Securității Naționale din Administrația Prezidențială și de Secretariatul General al Guvernului. Detalii aici
Digi24.ro: Se discută despre posibilitatea să fiți secretar general al NATO. Ați accepta?
Klaus Iohannis: Dacă mi s-ar face o astfel de propunere, aș evalua-o foarte serios și aș face-o publică.
PRO TV: Ce părere aveți de taxa de solidaritate și impozitarea progresivă?
Klaus Iohannis:
Stiripesurse: E nevoie până în 2024 sau imediat după de o revizuire a Constituției? Dreptul la avort să fie trecut în Constituție?
Klaus Iohannis:
Ecopolitic.ro: Vize și Schengen – ce trebuie să facem?
Klaus Iohannis:
Realitatea Plus: Se discută despre creșterea impozitelor pentru case și terenuri, creșterea TVA, raționalizată livrarea de gaze pentru companii, o serie de modificări. Cum priviți aceste discuții?
Klaus Iohannis:
Epoch Times Romania: Un sondaj recent – în nicio țară din Europa de est nu a existat o scădere atât de mare ca în România a încrederii în democrație. Aveți ceva să vă reproșați?
Klaus Iohannis:
România TV: Considerați că sunt suficient măsurile pentru COVID sau pot fi aplicate noi restricții?
Klaus Iohannis: Se pare că la noile forme de virus vaccinul existent nu are rezultatul pe care l-am dorit. Statisticile spun că nu se produc forme mai grave. Am discutat cu ministrul Sănătății și mi-a spus că nu se gândește la măsuri restrictive, ci în continuare la recomandări. Eu sper să aibă dreptate. O grijă față de propria persoană și față de cei apropiați e de bun augur.
HotNews: De la începutul războiului din Ucraina, România a trimis arme grele în Ucraina, cum au venit vecinii noștri? Dacă da, de ce nu s-a anunțat public, la fel ca celelalte state?
Klaus Iohannis: Suntem în război, nu suntem într-o situație pe care o povestim în liniște la o cafea. Este înțelept să nu dai adversarului informații vitale. Noi declarăm public că ajutăm Ucraina cu tot ce putem și asta facem. Asta e abordarea noastră pentru că suntem vecini direcți cu Ucraina și credem că așa e mai bine pentru noi.
DW: Încercarea de mușamalizare a dosarului de plagiat a premierului poate să afecteze proiectul România educată și să afecteze acordarea fondurilor europene?
Klaus Iohannis:
Știri Diaspora: Cum caracterizați colaborarea PSD-PNL?
Klaus Iohannis: O coaliție greu acceptată, dar pe atât de repede echipa s-a sudat și Guvernul lucrează bine. Pot să spun că și-au făcut treaba bine, s-au implicat și au rezolvat multe probleme. Multe sunt încă de rezolvat în viitor, dar semnele sunt bune.
G4Media.ro: În 5 iunie ați spus că știți sursele G4Media.ro și le-ați amenințat. citez ”Cineva, și știm cine, a considerat că este bine acum să le dea pe surse. Este o eroare majoră, fiindcă oamenii sunt îngrijorați. (…) Eronată este și scurgerea acestor prime forme către media”. 45 de ONG-uri din România, dar și organizația internațională Reporteri fără frontiere, au criticat poziționarea dvs. Având în vedere că sunteți garantul respectării Constituției, care include la articolul 31 și Dreptul la informație, și cu tot respectul pentru instituția prezidențială, cum v-ați permis să identificați sursele și să amenințați sursele unei publicații?
Klaus Iohannis:
G4media.ro: E datoria noastră să punem în discuție chiar și drafturi. Folosiți puterea mare pe care o aveți pentru a afla sursele de informare a unor publicații?
Klaus Iohannis: Nu și știți bine că nu o fac. Declarația spune că cel care a dat în media aceste drafturi nu a făcut un secret. Chiar și dvs la G4 că nu îmi folosesc puterea pentru a intimida presa.
G4Media.ro: Pentru că suntem la momentul elefantului din încăpere, ați spus că drafturile nu au ajuns la Administrația prezidențială. SIE a spus că proiectele au fost elaborate în colaborare cu Departamentul Securității Naționale. Cineva nu spune adevărul.
Klaus Iohannis: Au fost colegi din departament care au lucrat pe aceste drafturi. Dar legile nu au ajuns la mine și nu le-am cenzurat.
G4Media.ro: Având în vedere cum arată aceste drafturi care exced limitele democratice, ați cerut demisii?
Klaus Iohannis: Mă voi îngriji ca aceste excese să dispară. Fiți asigurat că președintele are grijă de aceste chestiuni.
RRA: Premierul Ucrainei a afirmat recent că reconstrucția țării sale ar putea costa până la 750 milioane de dolari. Care va fi rolul României în reconstrucția Ucrainei?
Klaus Iohannis: Când am fost în vizită la Kiev am exprimat disponibilitatea României. E nevoie de o colaborare cel puțin la nivel european și în primul rând trebuie să spună Ucraina ce dorește și la ce se așteaptă.
Europa FM: Considerați că este un eșec proiectul România Educată?
Klaus Iohannis: Vedeți câte argumente ați adus dvs. pentru România Educată? Dacă au trecut 6 ani și jumătate arată că a cerut timp. Cel mai devreme în următorul an școlar va începe efectiv implementarea proiectului România Educată
Antena 3, despre scumpirea carburanților și criza aleimentară
Klaus Iohannis:
Prima TV, despre majorarea salariilor din sistemul public
Klaus Iohannis:
Antena 1, despre intenția ANAF de a verifica profesorii care dau meditații
Klaus Iohannis: Eu cred că cine realizează un venit trebuie să plătească un impozit. Dacă chiar profesorii sunt prima categorie care trebuie verificată am oarece întrebări în această speță, dar nu se pot accepta excepții. Dacă ANAF va verifica zonele în care se realizează evaziune pe scară mai largă atunci colectarea va fi mai bună
Libertatea, despre cazul plagiatului premierului și a ziaristei Emilia Șercan.
Klaus Iohannis: Este o chestiune care a generat multe preocupări, însă nu cred că pot să fac eu lumină în această speță. Sunt încredințat că autoritățile o vor face. Câteodată durează luni sau ani, trebuie să avem răbdare ca autoritățile să-și facă treaba și dacă cineva a greșit să plătească. Se poate aștepta de la președinte să intervină în fiecare caz, dar cred că e mai bine ca președintele să se preocupe să existe un cadrul bun pentru presă.
Matriosca mereu surprinzatoare!
Belește Ciuca?
Si-a dat update de software ? Cine-l mai crede ? Constientizeaza Dl. Presedinte ca nu-l mai crede nici Dracul ?
Ce sa ne mai spuna unul care a vândut copii si a furat case folosindu se de acte false. A ajuns președinte, ne a facut de voturi, a vândut pădurile si ia până la os ca sa dea mai departe si sa l puna aia secretar general nato.
In 7 ani de mandat iohannis cei mai valorosi tineri au plecat si mai pleaca dintr o Romanie din ce in ce mai corupta in care plagiatorii si spagarii sunt stăpâni si fac legea. Justitia e o caricatura sinistra stăpânită de gașca savonea corbu netejoru dorneanu. Tara a fost distrusa cum n a fost in niciun mandat de președinte de dupa 1989.
Vrea sa explica cum a tradat alegatorii care au votat impotriva PSD?
Alegătorii care au votat împotriva PSD-ului, își merită o mare mU!E!!!
Ca a zis urat de politicieni la Europa Libera!
sa ne explice IAR ca e bun USL?
ca a TRADAT 6.5 MILIOANE VOTURI?
ca nu e mai presus de Draknea?
ca e o sluga GRIVCO?
Ce l-a apucat așa deodată?
Macar de-ar fi cativa jurnalisti incisivi acolo care sa-i adreseze niste intrebari ca lumea, sa-l mai puna pe ganduri. Altfel va fi acelasi recital fad si gol de miez cu care ne-a obisnuit.
„Coviduț19 se Întoarce”
Regia: Klaus Werner
Costume: dr-general Ciucă
Coloana sonoră: Marsel Ciolacú
Ne spune că-și dă demisia de rușine pentru minciună ?
Macar de-ar fi ca Bender. Am mai rade si noi putin. El este doar un aspirator robot in genul Roomba.
Vreau să-mi spună că a confiscat miliardele miliardarilor români. Atât,,,,,, și să-i trimită la primul lor loc de muncă, dar cu salar minim cum se da la tot românul.
Spune minciuni, iar noi ascultăm cu gura căscată.
Ar fi interesant sa aflam un singur exemplu in care Iohannis s-a tinut de cuvant in ceea ce a declarat de cand e el presedinte. A terminat cu predarea justitiei in mainile politrucilor si a trecut la economie?
Pinocchio de la cotroceni vrea sa ne mai spuna niste minciuni.
Cel mai bine ar fi sa nu se ducă nici măcar un jurnalist,ziarist,ce-o fi!nimeni!poate l-o pune pe gânduri și s-o trezi!
Esti ne.bun? Cum sa il b.oi.coteze Digi dupa atata amar de cascaval luat in 2020 si nu numai, de catre teszari?
ILL FELICITA PE VARAN PENTRU NOUA „ACHIZITIE” PRIN INTERMEDIARI ?
Teatru cu papusi. Ne va spune apasat, intonat si cu pauze ce i-a mai scris s-ri.
Ce sa ne mai spună,cum petrec parlamentarii în vacanță?cum suntem exfoliați de drepturi elementare și jupuiți de bani?știm!poate are vreunul tupeul și i-o zice in față!altfel,timp pierdut!
„Conferinta de presa”?!
Sigur?!
Adica, intalnire face to face cu presa a dlui prezident Haos, si cu intrebari de la jurnalisti?!
Eu NU cred asa ceva… nu a facut asa ceva de ani de zille, nu are curajul sa iasa in fata jurnalistilor!
Eu nu cred, poate ca-i vorba despre o Declaratie de presa, adica citeste dupa foile scrise de consilieri si fuge la dormit in scaunul prezidential!!!
Lasand gluma la o parte, cred ca ne va spune un mare nimic…
Presedintele ZERO!!!
Escrocul de la Grivco👺 păpușat de pușcăriașul trădător bolșevik Voikulesku👹 ! 🤮🖕☠️
Vrea sa ne spuna :”Dragi romani , PeeeSeeeeDeeee e de vina. Statul a esuat ” .
a ajuns azi un caraghios. e multumit ca da mana cu toti golanii planetei. in pozele de grup tot ca sclavul sta pe ultimile randuri si in lateral. si-a batut joc de votul masiv al romanilor cu care nu a reusit sa simpatizeze. cine dreq isi va aminti de bine de gluma asta politica proasta si periculoasa?
Iohannis spune ca nu-i treaba romanilor nici cat ia el de la buget ca sa mearga cu avionul particular unde vrea muschiu’ lui, nici de ce sunt pensiile speciale tot mai mari si mai multe, nici de ce a transformat Romania intr-un stat militaro-sekurist prin noile legi ale sekuritatii, nici de ce a nasit el alianta mafiota PSD-PNL-UDMR, care are liber la furat si distrus justitia, nici de ce a pus un plagiator in fruntea guvernului etc.
Un nes!mtit care da vina pe USR pentru toate hotiile din ultimii 32 de ani…
PENTRU VARANI NU E NICI-O AUSTERITATE. ESTE O ORGIE FINANCIARA.
PENTRU PARTIDULUI SI SECURITATE NU ESTE NICI-O AUSTERITATE.
PESTE 15000 DE ANGAJARI, SALARII MARITE + SPORURI + SINECURI + PRIVILEGII.
NOI SINECURI, NOI PRIVILEGII.
CRESTEREA NUMARULUI DE PRIVILEGIATI !
DEZMAT E PUTIN SPUS.
Ar fi interesant sa aflam un singur exemplu in care Iohannis s-a tinut de cuvant in ceea ce a declarat de cand e el presedinte. A terminat cu predarea justitiei in mainile politrucilor si a trecut la economie?
Priviți cu câtă scârbă vă tratează Iohannis, dar voi veți vota PNL 20% din nou, popor de milogi ce sunteți.
Zi-le vladi!
Dragi romani, ati pierdut! Cum adica de ce? Pai daca votati tot rosu sau galben (sau un portocaliu amestecat din cele doua) de 30 de ani, desi mai aveti si alternative…
Ba mortaciune gonflabila dar pe Kovesi cine a demis-o mai slugoiule tradator obosit rapanos ce esti? La ordinul cui mai libidinosule ipocrit,fatarnic si ticalos?Guvern de 50 de bani condus de un plagiator si excroc care au marit impozitele si taxele la prostani cu 60% ca sa se lafaie talharii si mafiotii neamului prin tari exotice in timp ce pop-limea naroada la iarna va face fomita
I love you Klaus! Ai votul meu! Ai făcut din România o tara importanta in Europa.
Asta traieste intr-o lume paralela… nu este treaba lui ca prim ministru numit si adus de el este acuzat de plagiat. incredibil…
Hopa, au dat rusii niste legi de 🐷 care seamana cu legile nesigurantei nationale si a iesit Ohannis sa ne spuna ca legile lui sunt de fapt ok.
BIG LIKE PANTAZI!!!
cautati clipuri cu declaratii date de ion iliescu in perioada 1990-1996.asta ca sa nu mai pierdeti timpul
Un președinte pentru liniștea noastră. Pentru cunoscători.
iohannis e Tandala!!!
A furat startul dezbaterii u see reee. Fair play pana la capăt.
Asta nu-i conferinta de presa, e baie de clor. Sper sa-i stea in gat.
Vezi numa’ să nu dispară și dosarul de plagiat a lu’ dom gheneral.
V-ati lamurit acum, asa-i??!!
„Vom avea grija”… „ne vom preocupa”…”vom vedea”…”trebuie sa avem rabdare ca autoritatile sa-si faca treaba”(!!!)….”Trebuie analizată fiecare situație în parte. „….”Trebuie să avem răbdare și guvernul să ia măsurile înțelepte”…. „Vom avea investiții semnificative”….
Si cireasa de pe tortul dlui Haos:
„DW: Încercarea de mușamalizare a dosarului de plagiat a premierului poate să afecteze proiectul România educată și să afecteze acordarea fondurilor europene?
Klaus Iohannis: Eu CRED că autoritățile își FAC treaba. Am discutat aceste spețe cu cei care se ocupă de ele și am primit ASIGURARI că TOATE procedurile privind plagiatul sunt RESPECTATE.”
Ce sa mai comentam… poate doar ca „autoritatile isi fac treaba”… asa e, FAC treaba mare, dle Haos!!!
Asta FAC „autoritatile” tale!!!
Pacat ca specialistii lui Iohannis nu-s la fel de buni specialistii aia „britanici”, sunt doar niste securici netransparenti, care lasa tot felul de infractori sa fuga din tara sau le ofera „consultanta” in aceasta privinta, care fac trafic de informatii pentru tot felul de hotomani si care invoca securitatea nationala doar pentru a-si acoperi abuzurile si lacomia de bani si putere. Pe „specialistii” astia ii verifica cineva, pentru ca pe „Sparlament” nu ma bazez?
Asemenea dispreț fata de oameni nu-mi închipuiam ca are malacul asta pe care l-am votat. Umfla zi de zi pensiile și privilegiile securiștilor și uite ce pregătește impreuna cu “specialiștii” . Îndrăznește sa numească “specialiști” adunătura de securiști pe care o cultiva! Popor roman, președintele și instituțiile care credeți ca va apăra se pi-a cu bolta pe noi!
Johannes Uber alles :))
„Specialistii” lui Iohannis sunt dintre „specialistii” care alcatuiesc fauna ce colcaie in PNL, de exemplu „specialistul” domn Helvig din fruntea SRI fiind unul dintre ei!!
Aveti vreo asteptare?!
Am și eu o întrebare: „HELLvig” e in nume predestinat sau e vorba doar de o simplă coincidență ?
Mulțumesc anticipat!
A cuvantat Klaus ca presedintele are grija sa dispara derapajele din legea sigurantei nationale.
Acum ne-am linistit.
Vom dormi tot atat de bine ca atunci cand ameninta Putin cu atacul nuclear din 5 in 5 minute.
Un soi de privim cu atentie si ingrijorare, reformulat.
Dupa PEESEEDE, am cam inteles de ce are grija presedintele.
Si ce bine s-au inteles ei din prima, si cate au rezolvat, si ce echipa de minunati au format!
Noi de exemplu, purtam deja masca in spatii inchise: sunt 3 cazuri printre colegii de birou ai fiului meu(ei lucreaza de acasa de la inceputul pandemiei, dar saptamana trecuta au venit sefii din firma mama si au mers la birou… s-ar parea ca „le-au adus” si Virusul COVID)…
Si la Gradinita, acum de vara, unde a mers nepotelul nostru sunt 2 cazuri!!!
In opinia mea, in Romania sunt deja ingrijorator de multe c\uri, dar ai nostri nu sunt in stare sa ia masuri… nu ma mir…
Bre, las-o cum a picat că mai rău te-ngropi, tăntălăule! 🙈
Voi l-aţi crezut careva?
Mai voteaza careva cu PNL?
Ce prost il mai crede pe groparul democrației românești?
Mutalăul de la Cotroceni a iesit dupa abia 5 luni din scorbura în timp ce la granita avem razboi si a făcut un slalom printre legile ordinare mafiote ale coalitiei de paraziti si trantori hoti USL dupa care s-a culcat înapoi s-au s-a dus sa joace o partida de golf in timp ce mafia a crescut impozitele si taxele fraierilor cu 60% carburantii si toate preturile in general iar romanasii la iarna vor face o fomita crunta in timp ce nu vor mai avea voie sa le spuna acestor mafioti ca sunt infractori si hoti
Presedintele Romaniei da o conferinta de presa cu sest la Cotroceni ca sa ne spuna cum a fost la Bruxelles si la Madrid Apoi ne da lectii de econonie despre preturi ,cum sa scaden carburantii ,despre exploziile de infectari iar la final despre legile SRI.A fost o conferinta de presa slaba
Ce n-ati inteles? Se va „ingriji” la fel cum s-a „ingrijit” sa NU ajunga pesede la guvernare ….
domnule presedinte, daca pretul petrolului la burse a scazut cu vreo 20%, de ce nu scade si pretul carburantului cu 15% macar?
CREDIBILITATE ZERO !!!
indiferent ce spune TRADATORUL, eu nu il mai cred
avea un mandat puternic, dat de 6.5 MILIOANE ROMANI, ANTI PEEESEEEDEEEE
ce a facut FICUSU?
VOTURI ZERO PENTRU USL !!!
” O coaliție greu acceptată, dar pe atât de repede echipa s-a sudat și Guvernul lucrează bine. Pot să spun că și-au făcut treaba bine, s-au implicat și au rezolvat multe probleme. Multe sunt încă de rezolvat în viitor, dar semnele sunt bune.”
– intr-o fraza cu USL a zis numai lucruri pozitive (de 3 ori „BINE/BUNE” ) au rezolvat multe probleme
– „greu acceptata” nu de PNL si PSD, ci de cei 6.5 MILIOANE VOTANTI
DIGI24 in continure arata cat de aservita e PNL-ului , fix asta ne interesa pe noi ca ajunge ficusul la NATO
Interesant ca nu mai e de vina peeeseeedeee si ca pentru pensii speciale sunt bani dar pentru compensari la carburanti nu.
Iohannis – cea mai mare japitza din politica romaneasca decembrista, de departe.
Pe langa el, Iliescu si Basescu par persoane decente.
CUM CA SI-AU MARIT VENITURILE PE CHELTUIALA CONTRIBUABILILOR, TOVARASII ISI IAU SI MASINI. LA CELE VECHI S-AU UMPLUT SCRUMIERELE.
Păi da,serviciile au elaborat drafturile,pentru că atunci când vrei să legiferezi într-un domeniu te adresezi mai întâi beneficiarului vizat să formuleze propuneri de legiferare.Nu politicienii nespecialiști întocmesc propunerile de legiferare în orice domeniu,nu numai în acesta.Acum rămâne de văzut cum se va implica președintele(și nu numai,guvern,parlament) în corectarea propunerilor în discuție.
Dumneata bati campii.
Daca maine se da o lege privind regulile de circulatie, o elaboreaza chiar soferii?
Daca maine se modifica Codul Penal, ii pui pe aia din Rahova sa o scrie? Din motivul ca ei sunt „beneficiarului vizat”?
Hai sa fim seriosi: legile ca atare se scriu de cei care au dreptul prin Constitutie sa faca asta: parlamentul si/sau guvernul. Ai nevoie de un punct de vedere tehnic? Il soliciti si tii cont de el sau nu in elaborarea legii. DAR TU, PARLAMENTAR, ESTI CEL CARE SCRIE LEGEA. Ca altfel e complet aberant ca serviciile secrete sa scrie legi in intregime si apoi sa vina si parlamentul sa mai corecteze, pe ici, pe colo,
Sau ma rog, e normal doar daca traiesti intr-o disctatura in care politia politica e casta superioara a societatii. Welcome to Pakistan!
P.S. Japitza de Iohannis doar face pe prostul. Legile au fost elaborate de omul lui de increderea de la SRI, adica Hellvig. Iohannis stia foarte bine mizerii sinistre sunt in legile alea (seful SRI numit pe viata, control parlamentar absolut nul asupra serviciilor secrete si asupra modului cum se cheltuie banul public, super-imunitate in fata justitiei pentru orice om din servicii si asa mai departe).
nu te baga cu brandon asta in discutii, ca nu ai ce discuta cu el.
Stimate domn preopinent al meu,în materie de legiferare ,când se reglementează un domeniu ,se solicită punctul de vedere al specialiștilor ,al instituțiilor beneficiare ale aplicării ei,nu ale persoanelor fizice vizate de lege,care nu sunt persoane beneficiare, ci persoane obligate să respecte legea.Așa se face că dacă se edictează norme vizând Codul Rutier,se consultă pentru formulare de propuneri IGPR-Direcția Poliției Rutiere(nu șoferii),dacă se elaborează norme ce țin de Codul penal se consultă magistrații -procurori și judecători de la instanțe și parchete(nu deținuții de la Rahova sau din altă parte).Acesta este procesul de consultare și transparență decizională,obligatoriu de parcurs pentru orice lege, inclusiv pentru pachetul de legi privind securitatea naționala.Propunerile,punctele de vedere primite de la unitațile sau instituțiile beneficiare ale aplicării legii nu sunt proiecte de lege.Aceste proiecte se elaborează ,se edictează de guvern sau prin inițiativă legislativă parlamentară ,care poate sau să țină cont de propunerile instituțiilor beneficiare ale aplicării legii, care urmează să aplice legea.Bineînțeles că și cetățenii pot să exprime puncte de vedere, căci acesta este rostul consultării și dezbaterii democratice.
*ale aplicării legii
ne-a tinut langa tv o ora din viata aiurea. nu a zis absolut nimic concret. ii e mintea la nato. ne-a pacalit. il doare-n palarie de noi. duca-se si n-am regrete…o gluma politica proasta.
Securitatea are vise umede. Trebuie sa fim vigilenți cu micuții dictatori, care mai sunt și rusofili pe deasupra. Mai trebuie sa fim atenți și la cei care încearcă sa demonstreze ca nu e nimic grav sau nelalocul lui in faptul ca cineva a gândit și a scris acele proiecte. Auzi tu, specialiști in stăpânirea poporului! 🙂