Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
La o săptămână după atacul asupra unui festival evreiesc de pe plaja Bondi din Sydney, în Australia, soldat cu moartea a 15 persoane, în principal evrei, preşedintele israelian Isaac Herzog a cerut duminică o campanie globală împotriva antisemitismului, relatează Agerpres, care citează dpa.
„Creşterea urii faţă de evrei în întreaga lume este o urgenţă globală”, a declarat Herzog la un eveniment din Ierusalim de comemorare a celor ucişi în Australia.
Doi atacatori, un tată şi fiul său, au împuşcat mortal şi au rănit persoane pe faimoasa plajă în timpul unui eveniment de Hanuka. Tatăl a fost împuşcat mortal de poliţie, iar fiul a fost dus la spital cu răni grave de la focurile de armă.
Un eveniment comemorativ a fost organizat la Sydney, în prezenţa prim-ministrul australian Anthony Albanese. În timpul discursului lui Herzog, a existat o legătură în direct cu adunarea din Sydney.
Herzog a îndemnat pe toată lumea să se alăture luptei împotriva antisemitismului. „Acesta este un apel urgent la acţiune pentru a preveni următoarea catastrofă. Nu vom tolera asta”, a spus preşedintele.
Potrivit acestuia, combaterea antisemitismului necesită ca ţările să ia „măsuri dure” şi, de asemenea, să dea dovadă de „o conducere fermă”.
„Vreau să le spun evreilor din Australia: poporul Israelului este alături de voi”, a declarat Herzog, adăugând că speră să viziteze în curând comunitatea evreiască din Australia.
„În ciuda miilor de kilometri care ne despart, vă simţim durerea, vă vedem curajul sub foc, împărtăşim sentimentul vostru de abandon, şoc şi groază”, a adăugat el.
Înainte de discursul lui Herzog a fost ţinut un moment de reculegere, iar preşedintele a aprins o lumânare după aceea.
„Nu vom permite urii să ne distrugă”, a spus Herzog. „Nu vom permite terorii să ne diminueze lumina, unitatea, apartenenţa la popor, responsabilitatea reciprocă, eternitatea. Împreună vom învinge acest întuneric”, a declarat el.