Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele Republicii Belarus, Alexandr Lukașenko, urmează să sosească joi în Rusia, după o vizită la Minsk a liderului rus Vladimir Putin și după zvonurile privind o ofensivă iminentă asupra Kievului din partea belarusă, relatează Corriere della Sera. La invitația lui Putin, Lukașenko va vizita joi centrul de pregătire a cosmonauților Gagarin din Zvezdni Gorodok, în regiunea Moscovei. În zilele de 26 și 27, liderul belarus va participa la Sankt Petersburg la un summit al șefilor de stat din Comunitatea Statelor Independente, care reunește mai multe foste republici sovietice.
Belarus este cel mai apropiat aliat al Rusiei și și-a oferit teritoriul ca bază pentru invazia Ucrainei la 24 februarie. Într-un interviu acordat Ny Times, directorul agenției de informații militare ucrainene Kirilo Budanov a declarat că ”ar fi greșit să respingem această posibilitate” și, a adăugat el, ”dar și greșit să spunem că avem date care să confirme existența ei”. Într-un interviu amplu despre starea războiului din Ucraina, șeful serviciilor de informații militare a vorbit, de asemenea, despre eforturile Rusiei de a încuraja Iranul să continue să-și aprovizioneze forțele cu drone și rachete, precum și despre obsesia aparent fără sens a Moscovei de a cuceri orașul Bakhmut, care, potrivit lui Budanov, are o valoare strategică redusă.
De săptămâni întregi, Rusia și-a întărit bazele militare din Belarus cu recruți și a deplasat trupe cu trenul, ceea ce a stârnit îngrijorări că ar putea plănui o a doua invazie a Ucrainei dinspre nord.
Sigur, mujicule, nu l-ați prins voi în februarie, când armata Ucrainei era varză, dar o să reușiți acum, când sunt înarmați cu de toate. Prăpăditilor, să ziceți mersi dacă tura asta o să mai „prindeți” măcar 2-3 vase de toaletă. La sfârșit o să schelălăiți iarăși vechea placă „lăsați-ne să cucerim Kiev-ul. Iaote! avem Sarmata și Belgarada”.
Sa nu bei ceai ruznak, mare kolhoznik, ca te intorci acasa si mai umflat si cu muste pe ochi.
Sa vedem daca tovarasul lukasenko se si intoarce inapoi in belarus, de preferat viu.
La invitat la un ceai rusesc :))))))
Rusia luptă până la ultimul rus.
Dar se mai întoarce din Rusia?
Probabil l-a invitat Putin ca sa i-l prezinte pe viitorul presedinte al Belarusului