Portarul de la Slavia Sofia, Georgi Petkov, devine la 47 de ani…

sursa foto: Facebook/ Slavia Sofia

Portarul de la Slavia Sofia, Georgi Petkov, devine la 47 de ani cel mai în vârstă jucător într-un meci din prima ligă bulgară de fotbal

Portarul echipei Slavia Sofia, Georgi Petkov, a doborât duminică recordul de cel mai în vârstă jucător care a evoluat într-un meci din prima ligă bulgară, informează Reuters, citată de News.ro.

Petkov a intrat pe teren în minutul 90+4 al meciului din deplasare cu Hebar, pierdut de Slavia Sofia cu scorul de 0-1. Portarul chiar a apărat o lovitură de la 11 metri, însă după consultarea VAR s-a decis ca penaltiul să se execute din nou, astfel că Georgi Valchev a înscris pentru Hebar în minutul 90+8.

Georgi Petkov a fost internaţional bulgar în perioada 1998-2018.

“Petkov este un portar foarte experimentat. Mă bucur că am reuşit să îl înfrâng, chiar dacă din a doua încercare”, a declarat după meci Valchev.

În august 2018, tot Petkov era cel care stabilea recordul de cel mai în vârstă jucător din campionatul Bulgariei, la un meci cu Ludogoreţ, terminat la egalitate, scor 0-0. El a fost ales atunci omul meciului.