Home » Analize » Polonia inaugurează un gazoduct strategic cu Norvegia: „Era dominației rusești, marcată de șantaj și amenințări, se apropie de sfârșit”

Polonia inaugurează un gazoduct strategic cu Norvegia: „Era dominației rusești, marcată de șantaj și amenințări, se apropie de sfârșit”

Polonia inaugurează un gazoduct strategic cu Norvegia: „Era dominației rusești, marcată de șantaj și amenințări, se apropie de sfârșit”
Sursa foto: Facebook / Kancelaria Premiera
Ascultă articolul

Polonia, Norvegia și Danemarca au inaugurat marți un gazoduct strategic care, în cele din urmă, îi va face pe polonezi și pe europeni mai independenți de aprovizionarea cu gaze naturale din Rusia, potrivit Le Monde.

„Era dominației rusești în domeniul gazelor se apropie de sfârșit, era care a fost marcată de șantaj și amenințări”, a declarat premierul polonez Mateusz Morawiecki la inaugurarea instalației Baltic Pipe, care are o capacitate de 10 miliarde de metri cubi de gaz pe an, adăugând:

- articolul continuă mai jos -

„Astăzi intrăm într-o nouă eră, cea a suveranității [energetice].”

În cadrul unei ceremonii desfășurate în vestul Poloniei, ministrul norvegian al energiei, Terje Aasland, a declarat că acesta este „un pas important pe drumul important către independența Europei față de energia rusă”. Prim-ministrul danez Mette Frederiksen a salutat „deschiderea unui nou coridor de gaze în Europa”. Pentru președintele polonez Andrzej Duda, deschiderea acestui gazoduct reprezintă realizarea unui „vis polonez”.

Puternic dependentă în trecut de gazul rusesc, Polonia încearcă de ani de zile să își reducă dependența de marele său vecin din est, iar Baltic Pipe este ultima dintre legăturile necesare pentru a se desprinde de Rusia. În 2015, Polonia a inaugurat un terminal de gaze la Marea Baltică cu o capacitate de 6,5 miliarde de metri cubi, iar de atunci a deschis mai multe interconexiuni de gaze cu țările vecine.

 

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole