Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Producţia de cereale a României va scădea cu 20-30% anul acesta din cauza secetei din perioada de însămânţare şi a ploilor din timpul recoltării, arată o analiză G4Media.ro bazată pe discuţii cu mai mulţi agricultori. Recolta scăzută va duce la creşterea preţurilor pentru grâu, orz şi rapiță, în condiţiile în care multe alte ţări din Uniunea Europeană au avut recolte extrem de scăzute anul acesta.
„Fiecare ploaie scade producţia medie de grâu pe hectar cu 500 kg. Dacă o producţie medie este de aproximativ 7 tone în anii buni, acum este de 4 tone. Nu s-a recoltat nici măcar 30% din cantitate şi se pare ca producţia o să scadă încontinuu”, spune Grigore Horoi, preşedintele consiliului de administraţie la Agricola Internaţional Bacău.
Seceta din aprilie şi mai, când în sudul ţării au fost şi 40 de zile fără ploi, a afectat culturile de toamnă precum grâul, orzul şi rapiţa exact în perioada în care acestea urmau să lege bobul. Când a început recoltarea au venit ploile.
„La grâu şi orz am pierderi de 40% din cauza ploilor, iar la rapiţă de până la 80%. La mazăre cel puţin e catastrofă la nivel naţional, am pierderi şi de 100%”, spune Cornel Stoescu, proprietarul grupului de firme Hastro Şovarna din judeţul Mehedinţi, care exploatează aproximativ 2.000 de hectare.
Potrivit acestuia, grâul din lunca Jiului este sub apă. Grâul nerecoltat la timp încolţeşte în spic şi îi scade calitatea. Nu mai poate fi vândut pentru panificaţie, ci pentru furaj.
Perioada de recoltare a început pe 20 iunie şi ar fi trebuit să se termine pe 1 iulie. Din cauza ploilor mai este însă de recoltat cam 30-40% din cantitatea de grâu şi se anunţă în continuare ploi. Zonele cel mai afectate de precipitaţii au fost sud-vestul ţării şi Moldova.
„Sunt îngrijorat. Agricultura din acest an nu cred că va aduce o contrbuţie semnificativă la PIB”, spune Horoi.
Preţurile au început deja să crească cu 12-15% faţă de anul trecut şi agricultorii se aşteaptă la creşteri de 20-30% comparativ cu 2017.
Majoritatea ţărilor Uniunii Europene au probleme cu recoltele din cauza fenomenelor meteo extreme. Iată cum sunt afectate ţările UE potrivit unei analize făcute de publicaţia americană „Stars and Stripes”:
Anul trecut România a devenit principalul exportator de cereale din Uniunea Europeană, potrivit datelor furnizate de Comisia Europenă în mai 2017. Firmele din ţara noastră au exportat 7,15 milioane de tone, aproape un sfert din totalul exporturilor europene de cereale din recolta 2016-2017. Din acestea, peste 5 milioane de tone au reprezentat exporturile de grâu (aproape dublu față de media înregistrată între 2011 şi 2015).
Potrivit Institutului Naţional de Statistică, anul trecut România ocupa locul al 5-lea în UE din perspectiva suprafeţei de grâu cultivate, după Franţa, Germania, Polonia, Spania şi tot locul al 5-lea la producţia realizată după Franţa, Germania, Marea Britanie şi Polonia.
Foto: Pexels.com
Nu e incalzirea globala, nu, e rea vointa din partea graului!
vezi don’ ministru oaia , un an ploua cand trebuie , unu nu si nu-ti mai iese pasienta !Noi subvenționăm fermele mari nu alea medii zicea veorica de curînd ! Eu zic ca în cazuri de astea susținerea fermelor medii te avantajează !