Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
RedBull caută de ceva timp un coechipier pe măsură pentru Max Verstappen, iar după ani plini cu încercări eșuate, echipa condusă de Christian Horner este sfătuită de Ralf Schumacher să-l aducă pe Nico Hulkenberg (37 de ani).
Rând pe rând, Pierre Gasly, Alex Albon și Sergio Perez s-au pierdut în umbra lui Verstappen, iar RedBull a încercat deja două variante de piloți chiar și în acest sezon al Formulei 1: Liam Lawson și Yuki Tsunoda (în prezent).
În acest context, Ralf Schumacher vine cu o sugestie-surpriză: Nico Hülkenberg.
Invitat în podcastul Backstage Boxengasse, Schumacher a dezvăluit că Helmut Marko a fost foarte aproape să-l transfere pe Hulkenberg în 2020 în locul lui Sergio Perez.
Ralf vorbește despre faptul că Verstappen și Hulkenberg au o relație foarte bună și că germanul ar putea fi un coechipier excelent pentru campionul mondial en-titre.
„Se înțeleg bine, Max s-ar fi atașat de el mai ușor. Și se vede și acum: Nico merge tot mai bine cu Audi și Sauber”, a declarat Ralf Schumacher.
În actualul sezon, Hulkenberg a adunat 20 de puncte pentru Sauber, depășind deja performanțele bifate de Bottas și Zhou în sezoanele precedente.
„Este unul dintre puținii piloți cu un feedback excelent, care contribuie direct la progresul echipei. A lucrat mereu cu echipe mici, unde a trebuit să construiască și să lupte cu resurse limitate”, transmite Ralf Schumacher despre Nico Hulkenberg.
Schumacher consideră că în pofida faptului că Nico are un contract solid cu Audi (echipă care va debuta în F1 sezonul viitor), acesta ar lăsa orice și ar semna cu RedBull dacă echipa condusă de Horner l-ar contacta.
„Dacă Red Bull sună, e greu să spui nu”, a conchis Ralf Schumacher.
1 Oscar Piastri (McLaren) 198 puncte
2 Lando Norris (McLaren) 176
3 Max Verstappen (RedBull) 155
4 George Russell (Mercedes) 136
5 Charles Leclerc (Ferrari) 104
6 Lewis Hamilton (Ferrari) 79
7 Kimi Antonelli (Mercedes) 63
8 Alexander Albon (Williams) 42
9 Esteban Ocon (Haas) 22
10 Isack Hadjar (Racing Bulls) 21
11 Nico Hulkenberg (Kick Sauber) 20
12 Lance Stroll (Aston Martin) 14
13 Carlos Sainz (Williams) 13
14 Pierre Gasly (Alpine) 11
15 Yuki Tsunoda (RedBull) 10
16 Fernando Alonso (Aston Martin) 8
17 Oliver Bearman (Haas) 6
18 Liam Lawson (Racing Bulls) 4
19 Gabriel Bortoleto (Alpine) 0
20 Franco Colapinto (Alpine) 0
21 Jack Doohan (Alpine) 0
1 McLaren 374 puncte
2 Mercedes 199
3 Ferrari 183
4 RedBull 162
5 Williams 55
6 Haas 28
7 Racing Bulls 28
8 Aston Martin 22
9 Kick Sauber 20
10 Alpine 11.