Petrolul Ploieşti câștigă în fața lui Poli Iaşi 2-1, după ce oaspeții…

Sursa Foto: Facebook

Petrolul Ploieşti câștigă în fața lui Poli Iaşi 2-1, după ce oaspeții au condus la pauză / Golul victoriei înscris în minutul 90+4

Petrolul Ploieşti a învins vineri, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Poli Iaşi, în primul meci al etapei a 26-a a Superligii. Oaspeţii au condus cu 1-0, iar golul victoriei a venit în prelungirile meciului, transmite News.ro.

Ploieştenii au început partida cu ocazia lui Irobiso, din primul minut, iar replica ieşenilor a venit în minutul 12, când a Zima a apărat la şutul lui Bettaieb. Portarul oaspeţilor, Ailenei, a intervenit la lovitura de cap al lui Alexandru Musi, în minutul 15, dar Poli va deschide scorul după o jumătate de oră de joc, prin Rareş Ispas. Irobiso a ratat egalarea în prelungirile primei reprize (min. 45+2), iar la pauză ieşenii au intrat cu avantaj minim. Gazdele au egalat în minutul 60, prin Alexandru Musi, iar oaspeţii au trimis în bară în minutul 86, prin Luca Mihai. Petrolul a înscris golul victoriei în minutul 90+4, când Todoroski a trimis o pasă greşită şi Berisha a reuşit să intercepteze, înscriind după o cursă până în careul oaspeţilor.

S-a încheiat 2-1 şi Petrolul are 35 de puncte, ocupând locul 6 în clasament. Poli Iaşi este pe locul 14, cu 27 de puncte.

PETROLUL: Zima – Papp (L. Dumitriu 70), Meijers, Huja, Ţicu – Hanca, Seto (Diomande 46), Jair, Grozav (Berisha 46) – Al. Musi (M. Bratu 80), Irobiso (Işfan 70). ANTRENOR: Florin Pârvu

POLI IAŞI: Ailenei – Todoroski, Bouhenna, Samayoa, R. Ispas (Katanec 38) – Bordeianu (Jatoba 79), Marchioni – Bettaieb (Kabran 79), L. Mihai, Ştefanovici – Harrison (S. Buş 55). ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Papp 21, Irobiso 45+1, Meijers 53, Jair 85, Diomande 90+4 / Bordeianu 66, Bouhenna 68

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Marius Badea, Imre-Laszlo Bucsi – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Cătălin Busi

Observator: Teodora Albon