Home » Analize » Organizația Mondială a Sănătății consideră că e prematur să se stabilească necesitatea unui vaccin special pentru varianta Omicron

Organizația Mondială a Sănătății consideră că e prematur să se stabilească necesitatea unui vaccin special pentru varianta Omicron

Organizația Mondială a Sănătății consideră că e prematur să se stabilească necesitatea unui vaccin special pentru varianta Omicron
sursa foto: Pixabay
Ascultă articolul

Experţi din întreaga lume revizuiesc în prezent actuala compoziţie a vaccinurilor anti-COVID-19, deşi consideră că este încă prematur să se determine dacă este necesar să fie dezvoltat un ser specific împotriva variantei Omicron, a declarat marţi un expert al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), citat de EFE.

„Avem experienţa vaccinului împotriva gripei şi am instituit un grup de lucru în coordonare cu sectorul farmaceutic pentru a determina dacă este necesar un vaccin specific împotriva noii variante, dar este încă prea curând”, a declarat la o conferinţă de presă epidemiologul OMS, Abdi Mahamud.

- articolul continuă mai jos -

Expertul a precizat că înalta transmisibilitate a Omicron va face ca aceasta să devină varianta dominantă în multe locuri ale lumii, fapt ce reprezintă un pericol pentru acele ţări care au încă grupuri extinse de populaţie nevaccinată.

Înainte de a ne gândi la doze de supra-rapel (unele ţări au în vedere aplicarea celei de-a patra doze de vaccin anti-COVID-19), „este necesar să garantăm accesul la vaccin al acelor ţări suprapopulate cu venituri medii/mici”, a spus el.

Mutaţiile virusului „se produc la persoane nevaccinate, prin urmare abordarea acestui subiect devine o necesitate categorică pentru a frâna această boală”, a subliniat expertul OMS.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Pixabay

Comentarii
  • Simplu, producerea vaccinului ar lua mai mult de 3 luni. In 3 luni, toata lumea va fi trecut prin Omnicron . Si probabil, prin pandemie
    Deci, greu de vazut de ce ar mai fi nevoie

    • Covaciu Marius

      Producerea „serului”, nu „vaccinului”, clar?

      Pentru vaccin îți trebuie ani și ani de zile, pricepi?

    • @Covaciu Marius pe ce te bazezi cand sustii ineptiile tale, care contrazic realitatea?
      Cam cati ani trebuie, dupa parerea ta de cercetator? Si apropo, stiai ca la vaccinurile actuale au contribuit si rezultatele cercetarilor de la infectia cu MERS, de acum aproape 20 de ani?

  • Vaccinat cu doar doua doze

    Mergeți si vaccinati in Africa sau in zonele sărace. OMS are dreptate. Pana nu spune OMS direct faptul ca Omicron nu mai este grav, nu se va termina „pandemia” iar restricțiile inumane și obligatorii vor continua. Vaccinati naibii doar pe cei bolnavi, batrani, cu cancer, cu sistem imunitar distrus si nu pe cei sănătoși care deja s-au vaccinat, asta daca tot va este teama de tulpini noi. In UE nu mai exista democratie!

    • Nici macar atunci nu vom scapa de paranoia

      Nici atunci cand OMS o sa zica ca nu mai e niciun risc, pericol, etc. nu o sa se ridice anumite restrictii. Am impresia ca tarile din vestul Europei se bucura intr-un fel de situatia actuala in care pot sa blocheze aproape complet turismul si deplasarea oamenilor: asta ar genera poluare si „verzii” jubileaza si se roaga sa tina cat mai mult restrictiile…

    • Covaciu Marius

      Cel mai bun lucru ar fi, totuși, ca ăia ca tine să mai primească măcar încă două doze. MINUNAT AR FI CA PRIMA DINTRE ELE SĂ FIE ÎN TÎMPLĂ!

    • o prima nota:
      „Mutaţiile virusului se produc la persoane nevaccinate…”
      Uau, OMSul asta vrea sa contrazica toata aarmata de comentatori antiwaxeri de pe aici, care vor aparea in curand la slujba.

      @Vaccinat – un pic nepractic ce propui tu.
      1. Te duci tu in Africa voluntar? Faci alte cateva vaccinuri pentru asta? Aduci si un pic de Ebola –
      2. Cum vaccinam practic doar pe cei „bolnavi, batrani, …”. Le dam un „certificat albastru” ca sunt „bolnavi/batrani….” si ii vaccinam OBLIGATORIU. Toti ceilalti primesc un „certificat roz” ca sunt perfect sanatosi si tineri si ca nu vor lua covid sau deceda din infectare?

    • Mutatziile virusului apar de la vaccinare bay @Sandu trompeto, nu de la nevaccinatzi! In pandemie nu se vaccineaza,e un principiu clar al medicinei, incalcat de boii din ziua de azi, ca de aia nu se termina pandemia.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole