Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Guvernul britanic a anunţat modificarea temporară a condiţiilor de obţinere a vizei de muncă în domeniul sănătăţii şi îngrijirii (Health and Care Worker Visa) incluzând personalul de îngrijire socială a adulţilor: lucrători îngrijitori (care workers), asistenţi îngrijitori (care assistants) şi îngrijitori la domiciliu (home care workers) în Lista ocupaţiilor deficitare, ceea ce prevede posibilitatea angajării cu un salariu minim anual de 20.480 GBP, informează vineri Ambasada României la Londra pe site şi pe pagina sa de Facebook.
Măsura cu caracter temporar va intra în vigoare la începutul anului 2022 pentru o perioadă de cel puţin 12 luni.
Informaţii suplimentare, inclusiv despre condiţiile de eligibilitate pentru viza în domeniul sănătăţii şi îngrijirii, sunt disponibile pe site-ul Guvernului britanic.
De asemenea, autorităţile de la Londra au anunţat extinderea schemei vizelor pentru lucrătorii sezonieri până la sfârşitul anului 2024, pentru a permite lucrătorilor străini să sosească în Regatul Unit o perioadă de până la 6 luni, pentru a desfăşura activităţi lucrative atât în sectorul culturilor horticole comestibile (fructe, legume) cât şi al celor ornamentale (flori).
sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Pixabay
Sa munceasca pt. ei, c-au vrut Brexit. Le furau strainii job-urile. Acum sa vada ce inseamna.
@John
Da… Si uite cum se ingramadesc sa le ocupe… Nici de soferi de camion nu au nevoie, nu?
Așa le trebuie..daca sunt proști
Britanicii n-o să-și spele la c u r muribunzii. Pentru o asemenea muncă sunt bineveniți străinii.
Au tot fost articole G4 pe tema asta, practic G4 face reclama agresiva pentru plecarea lucratorilor romani in UK.
Nu inteleg de ce…
Au disparut comentariile. Deci e reclama ascunsa.
De ce nu puneti P sa se stie ca aveti contract?? Sau n-aveti?
Străinii le țin economia.ca ei sunt vai mama lor
Oare de ce a dispărut comentariul meu, în care am scris că au ăia nevoie de femei care să le îngrijească bătrânii și de oameni care să le lucreze cu ziua pe câmp și că-i vai de capul presei „libere” și al ambasadei noastre acolo, dacă fac servicii de astea de recrutare de muncitori necalificați?
Scuze, comentariul meu nu a dispărut, dar era la un alt articol identic, de pe 1 ianuarie 2022. „Altu” are dreptate, e o reclamă agresivă, ascunsă, în care e implicată și ambasada noastră acolo, se pare. Să vă fie rușine!