
Nicușor Dan, după mesajul rece primit de la Ambasada SUA, fără felicitări: ”Sunt încrezător că România se va bucura de o relație remarcabilă cu administrația Trump / Dumnezeu să binecuvânteze prietenia durabilă dintre America și România”
Președintele ales, Nicușor Dan, a răspuns pe X după mesajul rece primit de la Ambasada SUA, marți, la două zile de la alegeri, fără felicitări: ”Sunt încrezător că România se va bucura de o relație remarcabilă cu administrația Trump”, a spus Dan. ”Dumnezeu să binecuvânteze prietenia durabilă dintre America și România”, a adăugat acesta în finalul mesajului:
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
- ”Apreciez mesajul transmis de @AmbasadaSUA Vreau să îi asigur pe toți americanii de angajamentul ferm al României față de relația cu Statele Unite, în fiecare aspect al parteneriatului nostru strategic. Sunt încrezător că România se va bucura de o relație remarcabilă cu administrația Trump și că SUA vor continua să fie un garant al securității și dezvoltării pentru țara noastră. Toată lumea înțelege cât de importantă este relația noastră cu Statele Unite pentru noi, românii, și cât de mult prețuim cooperarea pe teme precum bazele militare americane din România, parteneriatele energetice și dezvoltarea relațiilor comerciale dintre cele două țări. Dumnezeu să binecuvânteze prietenia durabilă dintre America și România”.
I appreciate the message sent by the @AmbasadaSUA .
I want to assure all Americans of Romania’s strong commitment to our relationship with the United States in every aspect of our strategic partnership. I am confident that Romania will enjoy a remarkable relationship with the…— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) May 20, 2025
Ambasada Statelor Unite la București a declarat luni, în prima sa reacție după alegerile prezidențiale, că așteaptă “cu interes” să colaboreze cu președintele ales Nicușor Dan și cu noul guvern care se va instala la Palatul Victoria. Reacția Ambasadei vine la două zile după alegerile prezidențiale câștigate de Nicușor Dan în fața liderului extremist George Simion, care a promovat un mesaj pro-MAGA.
- “Așteptăm cu interes să colaborăm cu Nicușor Dan, în calitate de președinte al României, și cu noul guvern, pentru a promova prioritățile noastre comune, precum apărarea, energia și parteneriatele comerciale”, potrivit unui scurt mesaj postat pe pagina sa de Facebook.
De notat că ambasada SUA nu a transmis un mesaj de felicitare pentru Nicușor Dan, după cum de altfel au remarcat internauții care au comentat la postarea Ambasadei.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.