Home » Articole » Netanyahu l-a ales pe generalul de divizie David Zini drept viitorul şef al Agenţiei de securitate internă, sfidând interdicţia impusă cu o zi înainte de procuroarea generală a Israelului

Netanyahu l-a ales pe generalul de divizie David Zini drept viitorul şef al Agenţiei de securitate internă, sfidând interdicţia impusă cu o zi înainte de procuroarea generală a Israelului

Netanyahu l-a ales pe generalul de divizie David Zini drept viitorul şef al Agenţiei de securitate internă, sfidând interdicţia impusă cu o zi înainte de procuroarea generală a Israelului
Sursa foto: ROBERTO SCHMIDT / AFP / Profimedia
Ascultă articolul

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a anunţat joi seara că l-a ales pe generalul de divizie David Zini drept viitorul şef al Agenţiei de securitate internă (Shin Bet), sfidând interdicţia impusă cu o zi înainte de procuroarea generală a statului, relatează AFP, conform Agerpres.

„Premierul Netanyahu a anunţat în această seară decizia sa de a-l numi pe generalul de divizie David Zini în funcţia de şef al Shin Bet”, a precizat biroul său într-un comunicat.

- articolul continuă mai jos -

Curtea Supremă a Israelului a decis miercuri că decizia adoptată în martie de către guvern de a-l demite pe şeful Agenţiei de securitate internă Shin Bet, Ronen Bar, a fost „contrară legii”, într-o hotărâre ca răspuns la apelurile împotriva acestei măsuri, informează AFP.

„Curtea Supremă a stabilit că decizia guvernului de a pune capăt mandatului şefului Shin Bet a fost luată conform unei proceduri neregulamentare şi contrare legii”, a afirmat Curtea Supremă într-o hotărâre de 58 de pagini.

Această hotărâre marchează sfârşitul unei saga juridico-politice care a zguduit Israelul în urma anunţului demiterii lui Bar, pe 21 martie. Decizia, pe fondul unui conflict personal între Ronen Bar şi prim-ministrul Benjamin Netanyahu, a fost imediat suspendată de Curtea Supremă, sesizată de mai multe apeluri din partea opoziţiei, a ONG-urilor şi a procurorului general al ţării, care au contestat o decizie pe care au calificat-o drept ilegală şi care ameninţă grav democraţia.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole