
Moise Guran: ”A trebuit să aleg între etică și deontologie/ Nu am luat bani de la nimeni, am făcut dezbateri cu USR-PLUS pe ideile lor
Fostul jurnalist Moise Guran a afirmat, la Digi24, că intrarea sa în politică reprezintă o alegere între etică și deontologia de jurnalist. Guran a spus că nu a primit bani de la USR-PLUS, colaborarea anterioară cu aceștia fiind legată de dezbateri legate de propunerile făcute de cele două partide.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
”A trebuit să aleg între etică și deontologie. Este normal ca foștii colegi să critice acest pas. Când Dragnea a vrut să-și dea amnistia am recunoscut și atunci că nu este deontologic ca un jurnalist să cheme oameni în stradă”, a declarat Moise Guran.
În ce privește colaborarea cu USR-PLUS înainte de intrarea în politică, Guran susține că nu este vorba de consultanță, ci de dezbateri pe anumite idei ale celor două partide, dezbateri la care a fost deschis indiferent din ce parte au venit.
”Nu am luat bani de la nimeni, nici atunci, nici acum (…) Am făcut dezbateri cu ei pe ideile lor, eu le-am explicat ce se întâmplă DACĂ. Unele dintre aceste dezbateri au fost publice”, a spus fostul jurnalist.
El a arătat că a fost invitat și de către Dariu Vâlcov, ”până să devină penal”, care l-a chemat la Ministerul de Finanțe pentru a-l întreba dacă i se pare o idee mai bună să fie redusă TVA la alimente sau cota generală de TVA.
În ce privește situația sa financiară după intrarea în politică, Moise Guran nu a exclus ca la un moment dat să-și caute o slujbă. ”Nu sunt bogat, am niște rezerve din care pot trăi o perioadă de timp”, a mai spus Guran.
Foto: Moise Guran (Inquam Photos/ Octav Ganea)
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
31 comentarii