Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a subliniat joi nevoia de tehnologie nouă în spitale, menţionând că destul de des echipamentele existente nu mai pot fi folosite din lipsă de service, mentenanţă sau planificare pe termen lung.
„Am avut o întâlnire aplicată cu reprezentanţi ai instituţiilor centrale, ai managementului spitalelor publice şi ai organizaţiilor de profil din domeniul echipamentelor medicale şi al finanţării. Realitatea din spitale este clară: nevoia de tehnologie modernă este mare. Dar problema nu se opreşte la achiziţie. Prea des, echipamentele ajung să nu mai fie utilizabile din lipsă de service, mentenanţă sau planificare pe termen lung”, a scris ministrul, pe Facebook.
Potrivit acestuia, la reuniune s-au analizat modele de succes din alte state europene, fiind explorată posibilitatea utilizării leasingului pentru anumite categorii de echipamente, ca soluţie pentru înlocuirea tehnologiei vechi şi pentru o planificare bugetară eficientă.
În urma discuţiilor, s-a decis înfiinţarea unui grup de lucru specializat pentru a analiza aceste opţiuni.
„Ca pas concret, am decis înfiinţarea unui grup de lucru instituţional care să analizeze aceste opţiuni într-un cadru clar, tehnic şi aplicat. Nu putem construi performanţă doar prin achiziţii punctuale”, a transmis ministrul Sănătăţii.
S-a cumpărat multă „tehnologie de ultimă oră” în domeniul medical la prețuri mult peste cele reale, sub atenta îndrumare a PSD. Doar că jumătate dintre ele nici măcar n-au fost despachetate pentru că nimeni nu știe să le folosească sau să le întrețină. Bani sifonați constant…