Home » Articole » Ministrul Rafila, despre infestarea cu ploşniţe: Ne aşteptăm ca până la sfârşitul acestei săptămâni, începutul săptămânii viitoare, să încheie cei de la Institutul ”Marius Nasta” acest episod care, sigur, nu este în niciun fel acceptabil într-o unitate sanitară

Ministrul Rafila, despre infestarea cu ploşniţe: Ne aşteptăm ca până la sfârşitul acestei săptămâni, începutul săptămânii viitoare, să încheie cei de la Institutul ”Marius Nasta” acest episod care, sigur, nu este în niciun fel acceptabil într-o unitate sanitară

Ministrul Rafila, despre infestarea cu ploşniţe: Ne aşteptăm ca până la sfârşitul acestei săptămâni, începutul săptămânii viitoare, să încheie cei de la Institutul ”Marius Nasta” acest episod care, sigur, nu este în niciun fel acceptabil într-o unitate sanitară
Photo 207053889 © Dmitry Bezrukov | Dreamstime.com
Ascultă articolul

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, afirmă că se aşteaptă ca, până la finalul acestei săptămâni sau la începutul săptămânii viitoare, problema legată de apariţia ploşniţelor la Institutul ”Marius Nasta” să fie rezolvată. El a explicat că din spital sunt externaţi doar pacienţii cu stare de sănătate bună, ceilalţi fiind mutaţi în altă clădire, în contextul în care insectele au infestat doar un corp de clădire din cadrul spitalului, transmite News.ro.

- articolul continuă mai jos -

”Nu e o invazie în tot institutul. Sunt câteva saloane din secţia condusă de doamna conferenţiar Mahler. Acolo s-au cantonat ploşniţele. S-au început, încă de mai bine de o lună, proceduri de dezinsecţie. Direcţia de Sănătate Publică a fost notificată încă de la început. Va fi extinsă această activitate la întreg corpul de clădire”, a declarat, marţi seară, la Medika Tv, ministrul Sănătăţii.

Alexandru Rafila a subliniat că se aşteaptă ca, până la finalul acestei săptămâni sau la începutul săptămânii viitoare, problema legată de apariţia ploşniţelor la acest spital să fie rezolvată.

”E destul de neplăcut, categoric, dar e o situaţie care este sub control din punct de vedere al procedurilor aplicate. Şi ne aşteptăm ca până la sfârşitul acestei săptămâni, începutul săptămânii viitoare, să încheie cei de la Institutul «Marius Nasta» acest episod care, sigur, nu este în niciun fel acceptabil într-o unitate sanitară, dar, până la urmă, când apare o astfel de problemă, ea trebuie rezolvată. Şi mă bucur că managementul actual al Institutului a luat măsurile necesare în acest sens. Cine a dus ploşniţele în Institut este o altă discuţie. Nu putem să ştim lucrul acesta, dar cu siguranţă situaţia va fi rezolvată”, a adăugat ministrul.

El a subliniat că ”externările nu vor fi excesive” la ”Marius Nasta”.

”Se vor externa doar persoanele care au nevoie de externare. Restul vor fi mutate în alte spaţii ale spitalului după ce persoanele care sunt mutate vor beneficia de proceduri igienice corespunzătoare”, a explicat Alexandru Rafila.

Institutul de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” din Bucureşti a informat, marţi, printr-un comunicat de presă, că se confruntă cu o infestare cu ploşniţe în mai multe saloane ale unităţii spitaliceşti şi că, în pofida unor dezinsecţii repetate, problema persistă, iar ploşniţele au reapărut în aceleaşi saloane. În aceste condiţii, autorităţile spitaliceşti au estins măsurile pentru întreaga Secţie Clinică Pneumologie 1. Potrivit purtătorului de cuvânt al unităţii, conf. dr. Irina Strâmbu, din secţia afectată au fost deja externaţi jumătate dintre pacienţi. Vineri, se va face o dezinsecţie completă a întregii zone.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole