Home » Articole » Ministrul Educației: Limba latină poate fi propusă de școală pentru a fi aleasă de elevi, în proiectul planurilor-cadru de liceu. Asta ar trebui să se întâmple cel puțin la profilul umanist

Ministrul Educației: Limba latină poate fi propusă de școală pentru a fi aleasă de elevi, în proiectul planurilor-cadru de liceu. Asta ar trebui să se întâmple cel puțin la profilul umanist

Ministrul Educației: Limba latină poate fi propusă de școală pentru a fi aleasă de elevi, în proiectul planurilor-cadru de liceu. Asta ar trebui să se întâmple cel puțin la profilul umanist
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă articolul

Ministrul Educației intervine în dezbaterea pe noile planuri cadru pentru liceu pe care le-a lansat public și precizează că Limba latina „nu a fost niciodată în trunchiul comun, ci în curriculum diferențiat pentru profilul umanist”. „În noile propuneri, aceasta poate fi propusă de școală pentru a fi aleasă de elevi, permițând astfel și flexibilizări curriculare mai aplicative care să construiască eficient pe lucrurile învățate deja în gimnaziu”, afirmă Daniel David într-o declarație pentru Edupedu.ro.

- articolul continuă mai jos -

„Iar după mine asta ar trebui să se întâmple ca până acum, cel puțin la profilul umanist, iar dacă nu se va întâmpla ministerul ar trebui să decidă el acest lucru. Dar aștept să vedem concluziile finale ale dezbaterii începute”, a precizat David.

Informații de background

Limba latină ar urma să nu mai fie studiată obligatoriu de liceenii de la filologie și științe, ca în prezent, potrivit proiectelor de planuri-cadru 2025 lansate în dezbatere de Ministerul Educației. Latina a rămas doar la specializările de la Vocațional – Teologic, sub formă de disciplină de specialitate (romano-catolici) sau opțională.

În schimb, regăsim limba latină doar la filiera vocațională, profilul Teologic, diverse specializări. Ea apare în planurile-cadru explicit doar la cultul romano-catolic, specializarea teologie romano-catolică și specializarea ghid turism religios (și în română, și în maghiară), ca parte din curriculumul de specialitate, cu o oră pe săptămână în clasele IX, X, XI și XII. La cultul ortodox, ar urma să poată fi aleasă de elevi din curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ).

Citește articolul integral pe Edupedu.ro.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole