Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a avut luni, o convorbire telefonică cu ministrul portughez al afacerilor externe, João Gomez Cravinho, transmite News.ro. Acesta a transmis că va depune eforturi în dialogul la nivel european pentru identificarea soluţiilor necesare pentru adoptarea deciziei favorabile aderării României la Schengen.
Potrivit MAE, în cadrul discuţiilor, cei doi miniştri şi-au exprimat aprecierea pentru cooperarea bilaterală excelentă dintre România şi Portugalia, în toate domeniile.
Totodată, cei doi miniştri au abordat situaţia de securitate din regiune, în contextul agresiunii brutale a Rusiei împotriva Ucrainei, ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu adresând mulţumiri pentru implicarea substanţială a Portugaliei în eforturile de întărire a posturii de descurajare şi apărare pe Flancul Estic, prin prezenţa militarilor portughezi în România, care reprezintă o dovadă clară de solidaritate aliată pe care autorităţile portugheze au manifestat-o încă din primele zile de la declanşarea războiului. În acest context, ministrul portughez al afacerilor externe João Gomez Cravinho a asigurat asupra continuării prezenţei pe teritoriul României a trupelor portugheze, mai arată Ministerul de Externe.
Bogdan Aurescu a discutat și cu noul ministru danez al afacerilor externe, Lars Løkke Rasmussen, pe tema aderării României la Schengen.
Ministerul de Externe transmite că ministrul Bogdan Aurescu l-a felicitat pe omologul danez pentru preluarea recentă a funcţiei de ministru al afacerilor externe odată cu instalarea noului Guvern de la Copenhaga la finalul anului trecut, i-a urat succes pe parcursul mandatului său şi a arătat că expertiza politică îndelungată a acestuia la nivel înalt prezintă o relevanţă aparte, mai ales în actualul context european marcat de numeroase provocări.
Ministrul Bogdan Aurescu a mulţumit pentru poziţia favorabilă şi activă a Danemarcei şi l-a informat pe omologul danez cu privire la demersurile în curs ale părţii române, menţionând atât dialogul cu Preşedinţia suedeză a Consiliului şi sprijinul activ al acesteia în proces, precum şi dialogul cu ceilalţi parteneri europeni, inclusiv cu Austria, în vederea identificării unor soluţii concrete”, arată MAE.
În acelaşi timp, ministrul Bogdan Aurescu a reiterat valoarea adăugată pe care îndeplinirea acestui obiectiv şi dobândirea de către România a statutului de membru Schengen cu drepturi depline o generează pentru consolidarea securităţii întregii Uniuni Europene, argument susţinut pe deplin de către omologul danez.
De asemenea, ministrul Bogdan Aurescu a arătat că România doreşte să valorifice expertiza daneză pe palierul migraţiei, pentru identificarea de soluţii eficiente, fiind agreată o cooperare activă a celor două ţări la nivel european.
sursa: News.ro
Mai util era cu Austria și Olanda.
„dialogul cu ceilalţi parteneri europeni, inclusiv cu Austria…”
Poate util ar fi să se întâlnească cu reprezentanții acestor state… și mai ales cu cei ai Olandei.
Olanda este de fapt cheia intrării noastre în Schengen. Austria a fost doar o marionetă tristă a Olandei, care s-a pus într-o poziție penibilă prin efortul cancelarului Nehammer.