Max Verstappen, în pole position la Marele Premiu al Japoniei la Formula…

Sursa Foto: Facebook/ Emilia-Romagna

Max Verstappen, în pole position la Marele Premiu al Japoniei la Formula 1

Max Verstappen (Red Bull) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Japoniei, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, transmite News.ro.

Olandezul a fost în pole position şi la primele trei curse ale sezonului, în Bahrain, Arabia Saudită şi Australia. El a câştigat primele două etape, la Sakhir şi Jeddah.

În Japonia, pe locul doi în calificări s-a clasat Sergio Perez (Red Bull), iar pe trei a terminat Lando Norris (McLaren).

Poziţiile 4-10 au fost ocupate de Carlos Sainz (Ferrari), Fernando Alonso (Aston Martin), Oscar Piastri (McLaren), Lewis Hamilton (Mercedes), Charles Leclerc (Ferrari), George Russell (Mercedes) şi Yuki Tsunoda (RB).