Home » Articole » Marea Britanie: Piața Trafalgar din Londra, evacuată pentru scurt timp din pricina unui presupus colet suspect

Marea Britanie: Piața Trafalgar din Londra, evacuată pentru scurt timp din pricina unui presupus colet suspect

Marea Britanie: Piața Trafalgar din Londra, evacuată pentru scurt timp din pricina unui presupus colet suspect
sursa foto: captura
Ascultă articolul

Poliţia britanică a anunţat sâmbătă că a evacuat pentru scurt timp Trafalgar Square din Londra, aflată în apropierea locului unde urmează să aibă loc în cursul zilei festivităţile care marchează Jubileul de Platină al reginei Elisabeta a II-a, transmite Reuters.

Incidentul s-ar fi produs din cauza unui colet suspect.

„Controalele s-au încheiat acum şi piaţa va fi redeschisă la timp”, a adăugat poliţia britanică pe Twitter.

- articolul continuă mai jos -

Un purtător de cuvânt al poliţiei britanice a declarat anterior că mai multe controale au loc în zonă, aflată la mică distanţă de locul în care în cursul zilei de sâmbătă urmează să aibă loc un concert, în faţa Buckingam Palace.

Aproximativ 22.000 de persoane sunt aşteptate sâmbătă seara la Londra cu ocazia unui concert de amploare organizat în onoarea reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, în cea de-a treia zi a festivităţilor istorice ce marchează 70 de ani de domnie a suveranei britanice.

Sursa foto: captura video

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole