Manchester City a câştigat Cupa Angliei, învingând Manchester United / Finala s-a…

sursa foto: Twitter

Manchester City a câştigat Cupa Angliei, învingând Manchester United / Finala s-a disputat pe stadionul Wembley

Formaţia Manchester City a câştigat, sâmbătă, Cupa Angliei, învingând în finala de pe stadionul Wembley echipa Manchester United, scor 2-1. Ilkay Gundogan a înscris cel mai rapid gol din istoria finalelor competiţiei, relateză news.ro

Gundogan a marcat în secunda 12 şi tot el a înscris în minutul 51. Pentru United a marcat Fernandes, în minutul 33, din penalti.

Pentru Manchester City este al şaptelea triumf în Cupa Angliei, după cele diin 1904, 1934, 1956, 1969, 2011 şi 2019.

În actualul sezon, City a câştigat şi Premier League. În plus, echipa engleză este calificată în finala Ligii Campionilor, în care va întâlni, la 10 iunie, la Istanbul, formaţia Inter Milano.