Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a cerut joi seara omologului său francez, Emmanuel Macron, ca Franța să ajute autoritățile din Republica Moldova să poate recupera o parte din bunurile obținute din bani iliciți furați din Republica Moldova, cu referire la bunurile imobiliare pe care oligarhul fugar Vlad Plahotniuc le deține în Franța.
„Apreciem cooperarea pentru identificarea și confiscarea activelor furate din Moldova”, a declarat Maia Sandu.
Despre cooperarea pentru confiscarea bunurilor provenite din venituri ilicite Maia Sandu a vorbit și în discursul de miercuri din Parlamentul European, atunci când a cerut ajutor din partea statelor membre UE în care prezumtivii infractori din Republica Moldova ar fi cumpărat proprietăți și alte bunuri. Toate proprietățile lui Vlad Plahotniuc, aflate pe teritoriul Republicii Moldova, au fost sechestrate de către autoritățile de la Chișinău.
În octombrie 2020, procurorii moldoveni au trimis cereri pentru sechestru pe proprietățile lui Plahotniuc din România, Elveția și Franța.
Potrivit unei investigații RISE Moldova, Plahotniuc deține o vilă de patru milioane de euro în orașul francez Sciez. Imobilului a fost cumpărat printr-o suveică de firme și intermediari încă din 2008, dar nu a fost trecută niciodată în declarațiile sale de avere.
Și asupra fostul premier Vlad Filat planează suspiciuni că ar deține imobile în Franța cumpărate din bani primiți din mită, potrivit dezvăluirilor făcute de fostul său avocat, Igor Popa, în septembrie 2020. Filat a negat acuzațiile.
Președintele francez Emmanuel Macron a primit-o la Palatul Elysee pe președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, pe data de 19 mai 2022. Sursa/Maia Sandu Facebook
E nevoie de ajutor pentru Unirea Romaniei cu Basarabia ❤️❤️❤️❤️❤️💕💕💕💕💕💕
Care e planul AUR pentru Educație?
Iar ai scapat la butoiul cu tuica?In afara de tine si niste politicieni cumparati mai vrea cineva unirea cu milogii din Moldova?
Cool poza, nu am ce zice! Mai avea putin Macron si ii arata fundul lui Maia.
Ce ochi aveti, n-as fi observat in veci genul asta de detalii.
Ce-i drept fundul lui Macron nu imi atrage in nici un fel interesul sau atentia.
Crezi? Pentru Macron, maia ar fi interesanta peste vreo 50 de ani.
da, ar fi super, doar ca in europa civilizata, averile ilegale sunt confiscate abia dupa o condamnare definitiva a suspectului. plus ca daca in actele de la cadastru si de la fisc nu apare numele lui plaha sau al unei firme care ii apartine, cam greu sa sechestrezi ceva.
iar moldova deocamdata, dupa ce in timpul lui plaha au fost facute 2 condamnari de rasunet in dosarul furtului miliardului, ma refer la fostul premier filat si fostul raket platon, a venit maia sandu si i-a eliberat pe amandoi din arest, desi erau condamnati definitiv… platon a fugit intre timp la londra si are azil politic, iar filat face pe saracul prin chisinau si se plimba cu o dacie duster si zice ca sta in vila unui prieten…
Maia, fata îl că-mi fierbi pa frantuz, el tinerel tu singurica:))) grija mare ca e însurat frantuzu cu toate ca ți e foarte amabil, da ce sa i faci dacă soldovenii raketi nu s pi plac la tini. . .
Ma minunez cat de destepta poate fi Maia.Te duci la Micron de parca ar fi stapanul Europei.E doar un biet globalist care in urmatorii 5 ani o sa aiba parte de proteste cu strigaturi
Pai daca suveranistii sunt ruptinkur si traiesc din banii vesticilor unde sa se duca si Maia?
Putea sa se duca la alt globalist, Winnie the Pooh dar l-a preferat pe băietul asta globalist mai din zona caruia i se rupe corazonu’ de strigaturile de care o sa aiba parte 5 ani.