FINAL România Germania 2-4. Înfrângere dureroasă după un meci fabulos în prima…

BOLOGNA, ITALY - JUNE 27: George Puscas of Romania celebrates after scoring his team's first goal during the 2019 UEFA U-21 Semi-Final match between Germany and Romania at Stadio Renato Dall'Ara on June 27, 2019 in Bologna, Italy. (Photo by Denis Doyle - UEFA/UEFA via Getty Images)

FINAL România Germania 2-4. Înfrângere dureroasă după un meci fabulos în prima repriză și o cădere totală în partea a doua

România a pierdut semnifinala cu Germania de la Bologna, dar iese cu capul sus dintr-o competiție în care nimeni nu-i dădea vreo șansă să ajungă așa departe. După o primă repriză fantastică, marcată de inspirația trioului Hagi-Pușcaș-Ivan, slăbiciunea defensivei a trădat echipa lui Rădoi, care s-a văzut supusă unei presiuni infernale din partea unei Germanii dezlănțuite. După o egalare venită în urma unui penalty stupid, golurile 3 și 4 au venit logic, pe măsură ce luciditatea românilor se evapora, iar forța proverbială a germanilor i-a făcut să pună stăpânire pe teren.

Meciul a debutat bine pentru România, dar un gol venit împotriva cursului jocului părea să le taie elanul lui Hagi&co. A venit însă penaltyul obținut de Hagi și transformat în forță de George Pușcaș, ajuns la al treilea gol al turneului de la 11 metri. În minutul 44 a venit însă faza meciului: Ianis Hagi a recuperat (încă una din zecile de mingi intuite de-a lungul turneului) la mijlocul terenului și a deschis jocul spre stânga, la Ivan, cu o pasă luminoasă, urmată de o centrare perfectă pe fruntea lui Pușcaș. Și minunea părea la îndemână.

După pauză însă, ceva s-a frânt definitiv în jocul tricolorilor, iar apărarea s-a transformat în vulnerabilitate totală. Orice acțiune a germanilor se transforma rapid într-un raid cu potențial distructiv major. A fost o chestiune de timp până la egalare: Ianis Hagi a comis un fault stupid, trâgându-l de tricou pe un adversar într-o zonă neutră a careului. S-a făcut 2-2, iar restul timpului a fost o prăvălire continuă a tricourilor albe spre poarta unui Ionuț Radu în zi slabă. Golurile 3 și 4 au venit logic, pe cursul jocului.

Românilor lui Rădoi le rămâne consolarea unui parcurs peste așteptări, dar și ocazia de a-și etala talentul incontestabil într-un show-room de lux, care le va aduce multora un salt semnificativ în carieră.

Pilula statistică:

Goluri: Pușcaș (26 din penalty și 44), respectiv Amiri (21 și 90), Waldschmidt (51 din penalty și 89).

Posesie: România 50 – 50 Germania

Acuratețea paselor: România 84- 86 Germania

Cornere: România 7 – 3 Germania

• Vechea vorbă a mereu clasicului în viața Gary Lineker se dovedește iar adevărată: „Fotbalul e un joc în care 22 de oameni aleargă o minge timp de 90 de minute şi germanii câştigă mereu”.

Final de meci. Trist pentru România, prea moale pentru a rezista în fața tăvălugului german

90+5: Corner România, șut al lui Ștefan, prea departe de poartă însă

90+4: Gol Germania din lovitură liberă! Game over!

90+2: Lovitură liberă pentru Germania și cartonaș roșu pentru Pașcanu (Erată: inițial, am crezut că e penalty, dar e doar lovitură liberă de la marginea careului). Pașcanu a primit al doilea galben și a fost eliminat

90: Lovitura liberă a lui Waldschmidt a trecut direct prin zid și a făcut inutil efortul lui Radu. Nu e totul pierdut, mai avem cele 5 minute de prelungire!

89: Lovitură liberă Waldschmidt și e gol! România – Germania 2-3

88: Galben pentru Pașcanu, după un fault de ultim resort. Și urmeaxă emoții mari – lovitură liberă de la 18 metri, ușor dreapta

87: Iese Pușcaș, eroușl primei reprize, și intră Adrian Petre. Fantastic jocul lui Pușcaș, un atacant de mare clasă

86: Ratarea turneului vine de la Nmecha: singur cu portarul, a trimis de la 12 metri la câțiva metri de poartă.

85: Pușcaș a avut o pătrundere vijelioasă după o pasă filtrantă, dar portarul german a ajuns mai rapid la minge.

84: E nevoie să ieșim din propria jumătate, unde ne-am cazat inconfortabil de circa 25 de minute.

83: Ratare incredibilă a lui Waldschmidt, care a tras paralel cu poarta din 6 metri. Dar defensiva noastră e pur și simplu pulverizată sub atacurile nemților.

82: Doar Pușcaș a mai rămas în avanposturi. Între timp, Dahoud a reușit o ”transfomare”, a șutat la vreo 5 metri peste poarta lui Radu

81: Nemții reiau asaltul, România e dispusă pe trei linii de apărare, Nedelcearu degajează încă o dată – a câta oare?

78: Schimbare la nemți, urmată de pauză de hidratare. Intră Nmecha, iese Neuhaus. Antrenorul Stefan Kuntz întărește mijlocul, cum făcuse și Mirel Rădoi mai devreme. Să fie semn că se pregătesc de prelungiri?

77: Stadionul s-a dezlănțuit, publicul simte că echipa e în dificultate și strigă continuu România!

76: România liniștește puțin jocul cu pase scurte și încercarea de a rupe ritmul. E nevoie să jucăm mai italienește, cinic, să le tăiem avântul

74: Ianis Hagi a încercat un șut de geniu, dar mingea trecut peste poartă. Dar e clar că Hagi jr intuiește că România are nevoie de o mică minune ca să iasă din cleșteșe germanilor, care strânge, strânge

73: Corner Germania, respinge Ștefan. Presiunea nemților devine insuportabilă

72: Corner România, dar Pușcaș a faultat în atac. Oboseala le diminuează luciditatea tuturor jucătorilor și apar erorile mari

71: Amiri găsește o pasă minunată, dar Waldschmidt încearcă un efect a la Del Piero și mingea se duce puțin pe lângă vinclul lui Radu. Incredibilă ratare, incredibilă lentoarea defensivei noastre

70: Hagi a ratat un șut din prima, preferând o preluare care i-a dat timp unui fundaș german să recupereze. Ahhh ce șut frumos ar fi fost

68: Intră Ciobanu în locul lui Alex Cicâldău, care a alergat cât un dog german. Scuzați comparația, nu am găsit altă rimă

67: Hagi, Man și Pușcaș au încercat un contraatac blitz, dar schema a fost ratată. Dar poate fi momentul revenirii, publicul s-a dezmorțit și el. Hai că se poate!

66: Atacuri în valuri ale nemților, șutul lui Mittelstädt iese puțin

65: Posesia României scade vizibil, a ajuns la 54% față de 60%la pauză. Ce folos că întreg stadionul îi huiduie, zgomotul nu îi poate opri deocamdată 🙂

64: Nemții revin în terenul nostru, mijlocul României e incapabil să oprească tăvălugul

Pauză de hidratare

62: Germanii sunt lideri de inițiativă, e clară schimbarea raportului de forțe. Ai zice că umbra lăsată pe tot terenul nu le priește alor noștri 🙂

61: Nemții intră mult prea ușor în careul nostru, e a patra oară în câteva minute când trag din maximum 10 metri. Noroc că un picior salvator a degajat terenul

59: Hagi. încă o recuperare la mijlocul terenului. E una din marile calități ale lui Hagi jr, pe lângă pasele geniale și șutul distrugător, are o intuiție fantastică la recuperare, atipică pentru un decar sadea. Plus o hărnicie ieșită din comun

Min 58: Niște giganți cu tricouri albe au apărut în careul lui Radu, dar cumva mingea a ieșit din careu. Impresionantă talia germanilor

Min 58: Șut Waldschmidt de la 20 de metri, minge deviată în corner de Cicâldău

Min 56: E bine: românii încep pressingul care le-a lipsit în prima repriză. Masivii jucători germani sunt vizibil jenați de rachetele Hagi și Man, care aleargă fără splină după fiecare minge. Respirăm, suntem înapoi în meci!

Min 55: Iese Andrei Ivan, intră Florinel Coman. Coman The Destroyer is back!

Min 54: Pauză de hidratare. Să sperăm că dieselul german va reporni ceva mai greu 🙂

Min 52: Românii acuză șocul egalării, Germania a fost aproape să intre în poartă cu o minge șutată de trei ori, dar Ionuț Radu s-a pus cu tot corpul în calea germanilor. Portarul nostru primește îngrijiri medicale după șuturile primite în diverse zone ale corpului

Min 51: Gol Waldschmidt din penalty, scor 2-2!

Min 51: Penalty Germania după un fault stupid al lui Hagi, care l-a tras de tricou pe Dahoud

Min 50: Corner pentru Germania, care apasă serios pe accelerație. Arată ca un diesel, are pornirea mai grea, dar și când pleacă

Min 49: Nemții pun presiune mai mare, gluma se îngroașă. Probabil că la vestiare au avut parte de-un fohn din partea antrenorului

Min 48: Pușcaș, lansat ca din tun, e oprit prin fault de căpitanul Tah, care primește galben

Min 47: Prima acțiune ofensivă a germanilor, primul pericol, dar apărarea a astat foarte bine pe picioare

Min 46: Umbra binefăcătoare s-a întins pe aproape tot terenul de joc

Min 46: Repriza a doua a început!

Revin jucătorii de la cabine. Au în față 45 de minute care-i despart de o performanța fără precedent. Forza, ragazzi!

Bilanțul primei reprize: România a fost o echipă a contrastelor: un atac stelar, în care au strălucit la propriu Ianis Hagi, Andrei Ivan și Georgeș Pușcaș (autorul celor două goluri), dar o apărare debilă, slăbită și care ne-a dat mereu emoții. Mijlocul a funcționat însă în parametri peste medie, astfel că Băluță și Cicâldău au reușit să țină mingea departe de poarta lui Ionuț Radu, și el departe de forma obișnuită.

Cum s-au remarcat cei trei tricolori din atac:

Ianis Hagi a scos penaltyul de la primul gol al lui Pușcaș și a lansat, cu o pasă magnifică de 40 de metri, atacul devastator de la golul doi

Andrei Ivan a scos o centrare de manual pentru golul doi al lui Pușcaș și a mai creat câteva ocazii senzaționale pe stânga atacului. Plus o intervenție extraordinară în apărare, cu un fuleu a la Usain Bolt

Pușcaș a marcat două goluri, penalty (specialitatea casei) și un cap imparabil din centrarea lui Ivan, plus o ocazie, tot cu capul, în ultimele minute. Dă senzația că nu poate fi oprit nici de linia Maginot

Pilula de statistică:

Posesie: România 60%, Germania 40%

Ocazii: România 9, Germania 8

Cornere: România 5, Germania 0

Pauză! Intrăm la cabine cu un neverosimil 2-1, după ce am revenit de la 0-1. Fantastic meci al tripletei Hagi – Ivan – Pușcaș, cu două goluri ale atacantului de la Palermo. Revenim după o scurtă pauză de tras sufletul 🙂

45+6: Posesie prelungită a germanilor, care încearcă să-și revină din pumnii administrați de Ivan, Ianis Hagi și Pușcaș

45+4: Ocazie uriașă pentru Pușcaș, cap din 11 metri, dar portarul german a scos incredibil!

45+2: Șut Amiri, lăsat iar liber pe stânga, dar scăpăm ușor. Uffff, apărarea e deconectată

45+2: Șut Cicâldău de la 30 de metri, mult peste poartă

44: Combinație letală pe traseul Hagi – Ivan – Pușcaș, ceva ce vezi pe marile stadioane ale lumii. Ianis a recuperat la mijlocul terenului (da, recuperează mai mult decât orice mijloc la închidere, e un ouvrier talentat), a dat o pasă luminoasă de 40 de metri în stânga la Ivan, care a centrat senzaționl în careu direct pe capul lui Pușcaș. Iar Pușcaș nu a iertat, cu un cap plasat în stânga porții. Ce frumusețe de gol!

44 Gol senzațional Pușcaș!!!

Min 43: Combinație de mare finețe Ivan – Man, cu două călcâie, dar Man e deposedat în careu de Klostermann. Dacă ar fi avut talia lui Pușcaș, probabil că Man ar fi rămas în posesie și faza nu se termina cu un simplu aut

Min 42: Ionuț Radu a greșit o degajare, nu pare nici el foarte conectat la meci, așa cum nici Man nu e în formă maximă

Min 40: Manea a reușit o pasă de 40 de metri, în diagonală. Frumoasă realizare, dar rămânem doar cu deliciul estetic

Min 39: Corner România, bate Hagi, dar turnul de control Tah respinge din fața lui Ivan

Min 38: Pașcanu degajează ca la rugby o minge care se ducea spre vârful Waldschmidt. Nu e loc de finețuri într-un loc care aduce cu purgatoriul lui Boccaccio

Min 37: Ritmul a mai scăzut puțin după forcingul nebun al românilor. E un ritm incredibil pentru căldur din Bologna

Min 36: Galben pentru Ivan pentru că l-a călcat pe un german

Min 35: Cicâldău a avut o intervenție providențială la o pătrundere în careul lui Radu. Slăbiciunea defensivei noastre e evidentă, fundașii sunt rigizi și nu se coordonează

Min 34: Avem posesie 63%! E enorm, mai ales în fața unei echipe atât de solide

Min 33: Pauza de hidratare a venit la fix pentru germani, precum gongul pauzei pentru un boxer groggy. Nu exagerez, România a presat enorm în ultimele 5 minute

Sursa Foto: Facebook

Min 32: Presiunea României e teribilă, cum n-am mai văzut din vremea lui Hagi sr – Ilie Dumitrescu – Răducioiu. Așa arată o echipă de campioni!

Min 31: Șut Băluță de la 30 de metri, portarul german scoate greu în față, de unde Pușcaș încearcă o scăriță, dar Nübel scoate în corner

Min 30; România presează de trei minute, cu incursiuni periculoase ale lui Andrei Ivan, Pușcaș și Hagi. Germanii sunt în corzi

Min 27: Fabuloasă povestea golului României: A fost o pătrundere în careu a lui Ianis Hagi care, busculat de un fundaș german, a reușit să îi paseze tptuși lui Pușcaș, care a trimis în bară. Arbitrul a consultat însă VAR și a decis că a fost fault de penalty, plus cartonaș galben pentru Baumgartl

Min 26: Gol Pușcaș! România – Germania 1-1 după golul din penalty al lui Pușcaș

Min 25: Penalty penru România!

Min 24: Tensiune uriașă, toată lumea așteaptă decizia arbitrului

Min 24: Arbitrii analizează VAR pentru un posibil fault la Ianis Hagi

Min 23: Bară a lui George Pușcaș!

Min 21: Gol Germania, Amiri, pe un contraatac rapid. Golul a venit după ce Denis Man a irosit o oportunitate uriașă, preferând un dribling în marginea careului german în locul unui șut din voleu. Man a fost deposedat rapid, germanii au plecat pe un contraatac 4 contra 4, în care fundașii români nu l-au putut opri pe Amiri. Atacantul german a tras imparabil din 16 metri în dreapta lui Radu.

Așa s-a scris istoria primului gol al semifinalei

Min 19: Șut periculos Öztunali la colțul scurt, la firul ierbii, Ionuț Radu prinde cu emoții mingea. Cea mai mare ocazie a meciului

Min 18: Meciul de reia, atmosfera e și mai încinsă de scăndările miilor de români din tribune

Min 16: Atacantul german Amiri  fost accidentat ușor de Manea, arbitrul oprește meciul pentru o pauză de hidratare. Cred că nici cămilele nu s-ar simți prea confortabil în căldura din Bologna, dar să mai și dribleze și centreze 🙂

Min 15: Ivan a făcut un sprint de câteva zeci de metri ca să deposedeze un german plecat în fuleu spre poarta lui radu. Fantastic efort pe o vreme horror

Min 14: De patru minute, România domină serios, cu centrări, driblinguri și pressing de manual. Avem posesie de 59%

Min 13: Fază briliantă a lui Ianis Hagi, care a întors doi fundași din driblinguri scurte cu ambele picioare. Centrarea a fost respinsă însă de nemți. Ce jucător fabulos!

Min 12: Corner Hagi, primul al meciului, ocazie mare a lui Pușcaș, căruia un fundaș i-a scos mingea din vârful capului

Min 11: Neașteptat de echilibrat începutul de meci, nu ai zice că Germania e favorita netă. Românii au reușit cumva să le taie elanul de început

Min 10: Acțiune a României plecată de la un aut, primul atac pozițional, dar centrarea lui Haagi e respinsă simplu de masivii fundași germani

Min 9: Öztunali, din nou șut periculos spre poartă, printre fundașii români toropiți de căldură, dar Băluță a reușit să respingă

Min 8: La faza de mai devreme, fundașii români au fost oarecum imobili

Min 7: Ocazie a germanilor, șut blocat al lui Öztunali, dar arbitrul fluierase offside.

Min 6: Se joacă de două mi nute doar pe partea stângă a terenului, în direcția de atac a României. Întâmplător, e singura parte umbrită din tot terenul de joc

Min 4: Pressingul lipsește aproape cu desăvârșire în primele minute. Canicula îi face pe toți cei 22 de jucători extrem de precauți

Min 3: Avem posesia și o aruncare de la margine prin Cristi Manea. Ritmul e scăzut, logic pentru căldura infernală din Bologna.

Min 2: Prestigiosul săptămânal german Der Spiegel face o reverență în fața lui Ianis Hagi: Fiul pe urmele tatalui. Romania e surpriza competitiei

19.00: A început meciul! Hai România!

18.57: O torță aprinsă își împrăștie fumul galbem pe o latură a stadionului. Ilegal, desigur, dar sunt amănunte care acum interesează doar UEFA. Sancțiunile vin după meci

18.56: Imnul ”Deșteaptă-te, române” e cântat de miile de români de pe stadion. Senzația e că jucăm la București, Cluj ori Ploiești, nu la Bologna. Forța Diasporei se vede și la fotbal, nu doar la vot 🙂

18.55: Echipele au venit pe teren, în frunte cu căpitanii Ionuț Radu și Tah

18.48: Stadionul se umple sub soarele necruțător al unei zile cu cod portocaliu de caniculă la Bologna. Românii domină fonic Stadio Dall’Ara. Jucătorii celor două echipe au inspectat terenul și acum se pregătesc de fluierul de început al arbitrului israelian Orel Grinfeld

18.42: Selecționerul german Stefan Kuntz pregătește și el o armă secretă: dacă meciul se îndreaptă spre penaltyuri, îl va schimba pe portarul titular Alexander Nubel cu rezerva Florian Muller, un specialist atât în apărarea, cât și în executarea loviturilor de la 11 metri. (Sursa: Bild)

18.40: Rădoi, surpriza serii: l-a înclouit în primul 11 pe Florinel Coman cu Andrei Ivan. Coman, titular doar cu Franța, a dat un randament excelent intrat din postura de rezervă în meciul cu Anglia, dar împotriva francezilor a fost mai degrabă fără vlagă

18.30: Cele două echipe:

ROMÂNIA: Radu, Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefa, Băluță, Cicâldău, Man, Ianis Hagi, Ivan, Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi

GERMANIA: Nübel, Klostermann, Tah, Baumgartl, Mittelstädt, M. Eggestein, Neuhaus, Dahoud, Öztunali, Waldschmidt, Amiri. Selecționer: Stefan Kuntz