Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Ligia Deca a spus marți într-o scurtă declarație că a semnat azi ordinul privind componența echipei de negociere a contractului colectiv de muncă. Anunțul ministrei Educației vine la câteva ore de la anunțul federațiilor sindicale privind declanșarea grevei naționale pe 22 mai, pe termen nelimitat. Ligia Deca a spus că în zilele ce urmează va chema la discuții reprezentanții federațiilor sindicale, după ce astăzi a semnat ordinul de ministru privind componența echipei de negociere a contractului colectiv de muncă. Întrebată de jurnaliști pe holul Senatului, dacă s-ar putea ajunge la înghețarea anului școlar, Ligia Deca a spus: „sunt convinsă că se vor găsi soluții punctual. Nu cred că ar trebui pus pusă în pericol în niciun fel structura anului școlar sau procesul educațional”. Ligia Deca: Eu sunt convinsă că va exista un dialog constructiv. Noi vom face toate eforturile și din punctul de vedere al Ministerului Educației ne vom lupta pentru atât pentru o salarizare decentă, cât și pentru ca anul școlar se desfășoară în condiții optime și să finalizeze, așa cum e structura prevăzută. Reporter: Când ar putea crește salariile profesorilor, pentru că aici sunt cele mai multe nemulțumiri? Ligia Deca: Aceasta este o decizie pe care coaliția de guvernare trebuie să o ia în dialog cu reprezentanții federațiilor sindicale. Înțeleg că deja au fost discuții vizavi de posibile întâlniri în zilele următoare. Noi suntem la dispoziția Guvernului pentru a oferi toate detaliile care țin de finanțare, impact bugetar ș.a.m.d. Sunt convinsă că se vor găsi soluții punctual.
Vrăjeală politică! parcă tună și-i adună. a fost olguța la tembeliziunile partidului, a împărțit grile și promisiuni, a urmat bu dăi și dăi, a revenit fostul șofer, iar acum vine deca lemitrul promisiunilor viitoare, când nu va mai fi ea la minister. În concluzie, dacă nu vor scoate o lege clară, cu limite minime și maxime între veniturile bugetarilor, fără pensii speciale, politrucii ne vor minții în continuu, fără jenă, pentru că este în avantajul lor să iște discuții între diferitele clase sociale.
hai zi-le de responsabilitate .. cum voi responsabilii reusiti sa mariti salariile si bugetele unde vreti iar la educatie aveti cel mai mic buget si salariile sa mai astepte legea responsabila, undeva prin ianuarie …
eventual daca nu va merge cu minciuna (de obicei merge), bagati niste amenintari .. eventual trimiteti jandarmeria/armata (specialii) sa preia munca lor