Home » Analize » Liderul rebelilor houthi promite să continue atacurile în Marea Roșie: Loviturile britanice și americane „nu ne sperie”

Liderul rebelilor houthi promite să continue atacurile în Marea Roșie: Loviturile britanice și americane „nu ne sperie”

Liderul rebelilor houthi promite să continue atacurile în Marea Roșie: Loviturile britanice și americane „nu ne sperie”
Sursa foto: MOHAMMED HUWAIS / AFP
Ascultă articolul

Liderul rebelilor houthi din Yemen a promis că va continua atacurile asupra navelor din Marea Roșie, în ciuda recentelor lovituri de represalii ale SUA și Marii Britanii, relatează Sky News.

„Vom continua să țintim navele legate de Israel”, a declarat Abdel Malek al Houthi într-un discurs televizat de o oră.

El a mai spus că operațiunile Houthi „vor include și navele americane și britanice”.

- articolul continuă mai jos -

Forțele sale vor continua să își dezvolte capacitățile militare, a adăugat el, afirmând că recentele lovituri aeriene ale Statelor Unite și Marii Britanii asupra țintelor houthi „nu ne sperie”.

Discursul de joi este primul discurs public al lui al Houthi de la atacurile de săptămâna trecută.

Gruparea susținută de Iran, care a cucerit o mare parte din nordul Yemenului în 2014, afirmă că atacurile sale au ca scop susținerea Hamas și a palestinienilor blocați în Fâșia Gaza, în contextul războiului purtat de Israel împotriva Hamas.

Dar houthi au vizat frecvent și nave cu legături slabe sau fără legături clare cu Israelul.

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole