Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Liceul Tehnologic „Elie Radu” din Ploiești va fi transformat în clădire cu consum de energie aproape de zero, în urma unei investiții de un milion de euro. Acest lucru va duce la realizarea unor economii substanțiale de energie și implicit la diminuarea semnificativă a facturilor, precum și la îmbunătățirea radicală a condițiilor de utilizare a școlii, cu beneficii directe pentru starea de bine a elevilor și a profesorilor.
În prezent, unitatea de învățământ se confruntă cu numeroase probleme care țin de izolarea termică și fonică, sistemul de iluminat, precum și calitatea scăzută a aerului interior. Investiția totală estimată pentru reabilitarea acestei clădiri este de aproximativ un milion de euro, iar de rezultate vor beneficia în jur de 250 de elevi și 60 de cadre didactice.
Lucrările au început marți, la Corpul C10 al liceului, clădire care găzduiește atât săli de curs, la parter, cât și un cămin-internat, la etajele superioare.
sursa foto: Liceul Energetic ”Elie Radu”
Se demonteaza plafonierele?
Investesti 100 de lei si faci economie de 10 lei.
Randament BEETOOON !!
Se amortizează milionul?
nu, dar daca Greta e multumita, totul e okay!
Cam asta e stilul cladirilor ”eficiente” energetic: investesti 1 milion de euro, si nu ii recuperezi, probabil, niciodata. Similar masinilor electrice, unde din acea subventie se pot rentabiliza marii poluatori, nu mofturile unor ”ecologisti” corporatisti.
Este finantare a OMV oameni buni, cititi articolul , comentati aiurea : “ enovarea clădirilor publice și a locuințelor va avea un rol esențial în creșterea standardului de viață și pentru o dezvoltare economică sustenabilă, conform agendei climatice”, susține Christina Verchere, CEO al OMV Petrom, finanțatorul proiectului pilot”