Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Liberalizarea preţurilor la gaze naturale de la 1 iulie, strategia de investiţii a companiilor de stat din energie, modificările Legii energiei electrice şi a gazelor naturale sunt printre subiectele analizate miercuri în cadrul Forumului Energiei Online, transmite Agerpres.
Dezbaterile vor viza şi securitatea alimentării cu energie a României, Green Deal – pilonul esenţial al strategiei de redresare a UE după pandemia COVID 19, consecinţele reducerii consumului de energie în perioada pandemiei, plafonarea preţului la utilităţi în acest an, listarea Hidroelectrica şi preţurile la energie în România comparativ cu alte state din UE, etc.
Printre speakerii prezenţi la aceste dezbateri se numără: Niculae Havrileţ – secretar de stat în Ministerul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Iulian Octavian Stana – secretar de stat, Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Siegfried Mureşan – Raportor în Parlamentul European pentru Green Deal, Petrică-Lucian Rusu – secretar de stat Secretariatul General al Guvernul României, Zoltan Nagy-Bege – vicepreşedinte al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei, Bogdan Chiriţoiu – preşedintele Consiliul Concurenţei, Bogdan Badea – preşedintele Directoratului Hidroelectrica, Adrian Tănase – director general Bursa de Valori Bucureşti, etc.
Evenimentul, organizat de platforma Financialintelligence.ro, se adresează reprezentanţilor din sectorul energiei, dar şi din alte sectoare conexe.
Inutil…
Motivare:
Afirmația privind „prețurile de golăneala” practica de furnizori, și afirmația conform căreia Consiliul concurenței nu prea are mijloace pentru combaterea duopolului Eon și Engie, într-un stat membru UE, dovedește că statul este slab (ineficient și corupt), care nu protejează interesele cetățenilor.
In plus, atitudinea ofertanților, penibilă.
La Viena 30 lei/mwh,in tara mea 60 lei preturi de furnizori.In tara mea platesc aproape dublu fata de austrieci.Costuri de inmagazinare?Ne crezi prosti domnule ministru?