G4Media.ro

Legendarul Stephen Hendry și lista celor mai buni jucători de snooker din…

Stephen Hendry / Sursa foto: captură YouTube

Legendarul Stephen Hendry și lista celor mai buni jucători de snooker din istorie

De șapte ori campion al lumii, legendarul Stephen Hendry a fost provocat să întocmească o listă a celor mai buni jucători de snooker din istorie. Dacă liderul este unul scontat (Ronnie O’Sullivan), surpriza apare atunci când vine vorba despre al doilea clasat: galezul Mark Williams.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media

- articolul continuă mai jos -

Ronnie O’Sullivan este primul, iar Mark Williams al doilea, după gusturile lui Stephen Hendry

Într-o intervenție pentru Snooker Club și citat de wst.tv, legendarul Hendry a vorbit deschis despre cei mai buni jucători de snooker din istorie.

Despre locul întâi nu sunt multe de comentat: la fel ca și în cazul altor personalități marcante ale acestui sport, Stephen Hendry este de părere că Ronnie O’Sullivan este unic și cel mai bun din istorie.

Scoțianul surprinde de-abia atunci când îl nominalizează pe jucătorul aflat in imediata apropiere a lui „The Rocket”: Mark Williams.

Galezul în vârstă de 50 de ani a disputat recent finala Campionatului Mondial de la Crucible, una pierdută contra surprinzătorului Zhao Xintong.

Triplu câștigător al coroanei mondiale, Williams are, din punctul de vedere al lui Stephen Hendry, un temperament excepțional: „cel mai bun temperament dintre toți sportivii pe care i-am văzut”, spune fără urmă de îndoială Hendry.

Apoi, Stephen scoate în evidență alte trăsături fantastice ale lui Mark Williams: longevitate și performanțele recente.

Hendry îl descrie drept „o ciudățenie a naturii” tocmai pentru această capacitate de a concura la cel mai înalt nivel timp de decenii întregi.

În continuarea descrierii, Stephen spune despre Williams că este un „olar genial”: o atingere fină și un joc rafinat.

Reamintim că Williams face parte din legendara de acum „Generație 92” din snooker, alături de Ronnie O’Sullivan și John Higgins.

Clasamentul complet al lui Stephen Hendry

  • 1 Ronnie O’Sullivan: „artistul suprem”
  • 2 Mark Williams: temperament și longevitate
  • 3 John Higgins: vrăjitor la masa de joc
  • 4 Mark Selby: duritate mentală
  • 5 Steve Davis: dominația absolută din anii ’80.

Clasamentul titlurilor mondiale din snooker, era modernă

  • Stephen Hendry / Ronnie O’Sullivan 7
  • Ray Reardon, Steve Davis 6
  • John Higgins, Mark Selby 4
  • John Spencer, Mark Williams 3.
Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.