Jocurile Paralimpice: Ministrul Novak, locul 8 la contratimp pe șosea/ În 3…

sursa foto: Facebook\ Eduard Novak

Jocurile Paralimpice: Ministrul Novak, locul 8 la contratimp pe șosea/ În 3 septembrie va participa la ultima sa probă

Ciclistul român Eduard Novak, actualul ministru al Tineretului şi Sportului, s-a clasat pe locul 8 în proba de contratimp pe şosea, categoria C4, marţi, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. Novak (45 ani) a fost cronometrat cu timpul de 50 min 16 sec 60/100 pe 32 de km, terminând pe penultimul loc, la 4 min 29 sec 50/100 de câştigător, slovacul Patrik Kuril (45:47.10). Medalia de argint a revenit altui slovac, Jozef Metelka, sosit la 17 sec 95/100 de Kuril, în timp ce bronzul a fost adjudecat de britanicul George Peasgood, la 21 sec 83/100.

Novak a obţinut medalia de argint în această probă în 2012, la Jocurile Paralimpice de la Londra.

Pe 3 septembrie, Eduard Novak va lua startul în proba de fond, cat. 4-5.

Eduard Novak a cucerit argintul la Tokyo în proba de urmărire individuală 4.000 m pe velodrom, cat. C4.

Eduard Mihăiţă Moescu, locul 13

Tot marţi, în proba de contratimp pe şosea, cat. C2, Eduard Mihăiţă Moescu s-a clasat pe locul 13 (penultimul), cronometrat pe 24 km cu timpul de 44 min 33 sec 36/100. Aurul a fost obţinut de australianul Darren Hicks (34:39.78), argintul a fost cucerit de belgianul Ewoud Vromant (36:11.79), iar bronzul a revenit francezului Alexandre Leaute (37:07.16). Moescu va evolua joi în proba de fond, cat. 1-3.

Două medalii la Tokyo

România are până acum două medalii la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, argintul cucerit de Novak în proba de urmărire individuală 4.000 m pe velodrom, cat. C4, şi bronzul obţinut de judoka Alex Bologa la cat. 60 kg.

La Jocurile Paralimpice de la Tokyo, România participă cu 7 sportivi, care concurează la tenis de masă, judo, atletism, ciclism şi tir cu arcul, obiectivul fiind câştigarea a trei medalii.